Region

NOVI SKANDAL I OZBILJNE PROVOKACIJE: Hrvati hoće da grade vojni kamp na Kosovu - oglasili se srpski zvaničnici!

Autor Draga Ivanović Izvor mondo.rs

Hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman najavio je u Prištini da će njegova zemlja na KiM formirati vojni kamp radi veće bezbjednosti, naglasivši i podršku dijalogu sa Beogradom i ukidanju viza EU za kosovske žitelje. Reagovali srpski zvaničnici!

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

"Podržavamo bilateralni dijalog između Kosova i Srbije i nadamo se da će rješenje biti pronađeno", rekao je Gordan Grlić Radman na zajedničkoj konferenciji za novinare s kosovskom ministarkom Donikom Grvalom.

Istakao je da je Hrvatska protiv svake promjene granica u istočnoj Evropi.

"Odlučili smo da na Kosovu postavimo vojni kamp koji će doprinijeti stabilnosti. Hrvatska je nedavno donijela odluku o povećanju svog vojnog kontingenta u okviru mirovne NATO operacije na Kosovu - Kfor, a operacija Kfora ima poseban značaj za Hrvatsku, jer se nalazi u našem neposrednom susjedstvu što može da ima posebne implikacije na stabilnost cijele regije", naveo je Radman.

Izrazio je nadu da će dijalog Beograda i Prištine biti nastavljen u junu, i prenio očekivanje da će jednostranu nezavisnost Kosova priznati i zemlje koje to nisu učinile.

"Republika Hrvatska daje punu podršku liberalizaciji viznog režima. Ne smijemo da zaboravimo činjenicu da je Hrvatska među prvim zemljama priznala nezavisnost Kosova. Dali smo veliku podršku Kosovu da uđe u regionalne i međunarodne organizacije. Odlučili smo da na Kosovu postavimo vojni kamp koji će doprinijeti stabilnosti", rekao je Radman. 

Dodao je da su "Hrvatska i Kosovo tradicionalno dvije prijateljske zemlje koje imaju veoma dobre odnose", i otkrio da je Hrvatska obezbijedila 10.000 vakcina protiv kovida 19 za stanovnike na KiM.

FORMIRANJE VOJNOG KAMPA JE OZBILJNA PRIJETNJA!

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je večeras da bi eventualnim formiranjem hrvatskog vojnog kampa na KiM bili prekršeni Rezolucija SB UN 1244, princip dobrosusjedskih odnosa Srbije i Hrvatske i ugrozila bi se bezbjednost srpskog naroda na prostoru južne pokrajine.

Petković je za TV Pink ocijenio da su današnje najave hrvatskog ministra spoljnih poslova probudile kolektivna sjećanja srpskog naroda na 1941. godinu, ali i na devedesete godine i sva strašna stradanja Srba upravo od strane Hrvata i hrvatskih vojnika.

Pozvao je na mir i istakao da ako neko pokušava da gradi mir tako što prijeti državi Srbiji i najavljuje otvaranje nekakvih vojnih baza na prostoru Srbije, između ostalog ugrožava i bezbjednost srpskog naroda na KiM koji se osjeća nebezbjedno.

Ističe da je se srpski narod još nebezbjednije osjeća jer se sve to dešava u danu kada južni dio Kosovske Mitrovice potpisuje ugovor sa tzv. vojskom Kosova o predavanju brda Crnuša za formiranje vojne baze tzv. vojske Kosova.

"Krši se Rezolucija 1244, krši se princip dobrosusjedskih odnosa između Srbije i Hrvatske i ugrožava se bezbjednost srpskog naroda na prostoru Kosova i Metohije. To su ozbiljne provokacije, ozbiljni napadi na koje nećemo ostati nijemi", poručio je direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Ovim povodom ranije danas oglasio se i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin koji kaže da se o broju vojnika koje Hrvatska ili neka druga zemlja može imati u sastavu misije KFOR na Kosovu, odlučuje u skladu sa principima određenim Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN "a ne dogovorom braće po oružju".

Komentarišući izjavu hrvatskog ministra da se Zagreb protivi mijenjanju granica u istočnoj Evropi, Vulin je ocijenio da „kada ministar države nastale razbijanjem SFRJ, a prije toga Kraljevine Jugoslavije, priča o nepovredivosti granica onda je jasno da se granice ne smiju menjati samo ako bi vodile ujedinjenju Srba“.

"Licemerje sa kojima o nepovredivosti granica govore separatisti može se porediti samo sa onima koji traže da vikar ustaške vojske Alojzije Stepinac bude svetac zbog otpora ustašama. Ostaje još samo da nam se objasni zašto je moguće mijenjati granice 1941, 1991, 2008. godine, a posle toga nije, i kako je cijepanje Srbije doprinos miru, a ujedinjenje Srba prijetnja stabilnosti", dodao je Vulin.