Region

BURA NA BALKANU ZBOG JEDNOG DOKUMENTA: Premijer Slovenije ima plan - prekrajanje granica čak šest država!

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Premijer Slovenije Janez Janša poslao je u Brisel predlog rješenja krize na Zapadnom Balkanu.

Izvor: Guliver/Getty images/iStock/Olga Turkas

Taj predlog rješenja podrazumijeva prekrajanje granica čak šest država - Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije i Albanije.

Svako ko je pomislio da je prekrajanje granica na Balkanu završeno devedesetih godina izgleda da se prevario jer - premijer Slovenije Janez Janša izgleda ima drugačiji plan.

Non pejper koji je ovaj zvaničnik uputio u Brisel tajnim diplomatskim kanalima, i koji je cio region podigao na noge, predviđa podjelu BiH i Kosova, stvaranje “velike Srbije” i “velike Albanije”, a navodno ima podršku Mađarske, Hrvatske i Poljske.

Veliki buru u cijelom regionu izazvala je vijest da dio rukovodstva Slovenije ima viziju “dovršetka raspada Jugoslavije", da ju je pretočilo u non pejper i uveliko radi na tome da je stave na dnevni red EU.

Kako Slovenija od 1. jula preuzima predsjedavanje EU, to znači da ima i mogućnost da novo prekrajanje granica na Balkanu i nametne kao temu.

Služba za medije predsjednika Evropskog savjeta Šarla Mišela prvo je potvrdila da su dobili taj non pejper, ali su onda to brzopotezno demantovali. 

Postojanje ovog nezvaničnog dokumenta negirao je i sam Janša, ali je rekao da “Slovenija ozbiljno traži rješenja za razvoj regiona i evropsku perspektivu zemalja Zapadnog Balkana”.

U međuvremenu su slovenački mediji juče objavili da non pejper vjerovatno postoji i da je do Brisela izgleda stigao prošle godine, neformalnim putem.

Njime se za rješavanje kosovskog pitanja predlaže, kako je Portal.ba, objavio, razmjena teritorija koja je bila osnova pregovora između predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i bivšeg šefa Kosova Hašima Tačija.

Plan navodno ide korak dalje i predviđa mogućnost otcjepljenja Republike Srpske, pripajanje djelova Crne Gore i Sjeverne Makedonije s albanskom većinom u Albaniji, i priključenje zapadne Hercegovine Hrvatskoj.

Plan ima i rezervnu varijantu, a to je da se formiraju tri nacionalne republike u Bosni i Hercegovini. Srpska i Hrvatska bi imale tijesne veze s matičnim državama, dok bi bošnjačka dobila koridor prema međunarodnim morskim vodama koji bi garantovao NATO.

Slovenski premijer, dalje navodi Portal.ba, nije usamljen u svojim naporima da redefiniše granice na Balkanu, već u tome navodno ima podršku Mađarske, Hrvatske i Poljske, a da zeleno svjetlo planu bi navodno dale i Austrija i Francuska.

Da u cijeloj ovoj priči sem dima ima i vatre ukazuje i pitanje koje je rukovodstvu BiH, prošlog mjeseca, iznenada postavio predsjednik Slovenije Borut Pahor. Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, potvrdio je da im je Pahor tokom službenoh boravka u BiH rekao da su sve češći glasovi u Evropi da treba dovršiti raspad Jugoslavije i da je posle toga otvoreno pitao:

Komšić je ispričao i da su on i Šefik Džaferović rekli da mirno razdruživanje nije moguće, dok je Milorad Dodik iznio suprotan stav.

Tajna diplomatska akcija Slovenije naišla je na negativne komentare, a slovenački parlamentarci u EU Klemen Groselj i Irena Jovevai upozorili su da bi “svima trebalo biti jasno da bi promjena granica između država u regionu ili promjena teritorijalne organizacije u BiH dovelo do krvi.”