Region

BUGARI PRETOPILI TITOVO ZLATO: Dragocenosti misteriozno nestajale iz muzeja, a jedan slučaj je otkrio dobro uigranu šemu

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Dragocjenosti nestajale godinama iz muzeja širom zemlje.

Izvor: Keystone/Hulton Archive/Getty Images, Guliver/Yoray Liberman/Getty Images

Josip Broz Tito je sa mnogih putovanja donosio razne vrijedne darove koji se danas čuvaju u muzejima. Međutim, jedan dio poklona misteriozno je nestajao tokom godina, a samo rijetkim pljačkama se ušlo u trag.

Iako su se pojedine pljačke razotkrile, predmeti koji su pokradeni nikad neće biti vraćeni. Razlog je taj što su dragocjenosti najčešće izlivene od plemenitih metala. Kada pljačkaši ukradu vrijedne predmete, oni se najčešće rješavaju dokaza tako što iz pretope u nekoj od zlatara. Postoji naravno i crno tržište umjetnina i rijetkih dragocjenosti, ali je pristup "običnim lopovima" tamo zabranjen. Zato oni pribjegavaju saradnji sa zlatarama koje rade sa robom sa crnog tržišta. Ovde se takođe radi o dobro organizovanom "poslu".

U decembru 2016. godine iz muzeja Jugoslavije nestali su zlatni predmeti. Odmah je pokrenuta istraga i slučaj je razriješen.

Ovo je samo jedan od otkrivenih slučaja, a na stotine je predmeta neprocjenjive vrijednosti misteriozno nestajalo iz Muzeja primjenjene umjetnosti, Muzeja Ras ili muzeja Jugoslavije. 

Slučaj poslužavnika i čaše iz 2016. godine imao je sudski epilog, policija je uhapsila kradljivca, inače čuvara koji je obezbjeđivao muzej, koji je kasnije zaključio sporazum o priznanju krivičnog djela teške krađe i na kraju je osuđen.

Radi se o poslužavniku i časi sa likom Hajle Selasija koje je Broz dobio na poklon davne 1968. godine.

 Kako je priznao, on je iz Muzeja Jugoslavije ukradene dragocjenosti prenio u Bugarsku, gdje je našao specijalizovanog zlatara koji radi sa robom sa crnog tržišta. Ovaj zlatar otkupljuje i prerađuje ukradenu robu, a sudbina Titovih poklona je bila da budu pretopljeni u prstenje i narukvice.

Ovaj je slučaj istražiteljima otkrio jedan od puteva koji koriste lopovi koji godinama kradu dragocjenosti iz muzeja. Put sigurno nije jedini, ali je veoma dobro "utaban". Očigledno se radi o dobro organizovanoj i uigranoj šemi.

Pripadnik obezbjeđenja koji je opljačkao Muzej Jugoslavije odslužio je zatvorsku kaznu, a nakon toga je preminuo, nezvanično od predoziranja narkoticima.

Ministarka Maja Gojković otkrila je da je u decembru 2016. ukradeno više ličnih predmeta Josipa Broza Tita, kao i poslužavnik i čaša s likom etiopskog vladara. Firma u kojoj je radio čuvar na poslovima obezbjeđenja, morala je da plati više miliona eura odštete.