Za profesora Prokića je komunikacija sa studentima bila previše privatna, odsad komunicira samo službeno.
Profesor Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu Nenad Prokić, protiv koga je radnoj grupi "FDU protiv nasilja" stiglo pet prijava za seksualno i drugo uznemiravanje, tvrdi da ga je jedna studentkinja prijavila jer je bila nezadovoljna ocjenom.
Posle prijava Milene Radulović i Ive Ilinčić koje su podnijete protiv učitelja glume Mike Aleksića, Fakultet dramskih umjetnosti odlučio je da podrži mlade glumice i omogući studentima da radnoj grupi prijave ukoliko su biti meta zlostavljanja. Kako su saopštili, primljeno je 12 prijava, od kojih su se čak pet odnosile na profesora Prokića.
Prokić je rekao da su prijave bile anonimne, osim jedne, koja je podnijeta zbog fotografija sa plaže. Kako je istakao, riječ je o prijavi bivše studentkinje za slanje neprimjerenih fotografija.
"Na jednoj fotografiji je moje lice s plaže, dakle samo glava, a na drugoj sam na ligeštulu u kupaćim gaćama do koljena, na plaži i okružen ljudima. Te slike su greškom poslate njoj, nisam ni bio svjestan da sam pogriješio kod slanja sve do prijave dvije i po godine kasnije, a zatim slike uopšte nisu neprimjerene i seksualne", napisao je Prokić i dodao:
"Ne sjećam se kome sam slike htio da pošaljem, svakako ne koleginici koja me prijavljuje, ali fotografije su takve da mogu biti poslate i najvećim puritancima, bez bojazni da će biti pogrešno protumačene. Poruke redovno brišem za sebe, pa sam ih vjerovatno odmah obrisao i ne vidjevši da sam slike poslao na pogrešnu adresu, a pretpostavljam da provajder automatski briše posle pola godine. Jer ja za sebe već obrisane poruke ne mogu kasnije da brišem za drugoga".
Prokić navodi da su profesori navikli studente da ih kontaktiraju "kad god im to padne na pamet", ovakve greške se mogu očekivati. Kaže da će odsad sa studentima komunicirati samo službeno.
"Kako fakultet od profesora očekuje da privatnim sredstvima komunikacije drže nastavu i konsultacije, i kako smo navikli studente da s nama kontaktiraju kad god im to padne na pamet, ovakve greške se i mogu očekivati. A pošto se ne nadam da će mi fakultet obezbijediti službeni kompjuter i službeni telefon usred izvikane sveopšte digitalizacije, od dana primanja prijave studenti više neće imati mogućnost da sa mnom komuniciraju preko mog privatnog telefona, ni tokom raspusta, ni tokom školske godine. Tako ćemo izbjeći sve Vajber anksioznosti. Mogu da komuniciraju sa mnom preko studentske službe ili preko mejla, ako mi potvrde da nisu anksiozni", navodi profesor Prokić.
Prokić je naveo i da se izvinjava koleginici. "Duboko se izvinjavam koleginici za šok koji je doživjela zbog slika sa javne plaže mojom trapavošću. Studentsko-profesorski odnos je inače, izuzimajući pogrešno slanje slika sa plaže, bio sasvim korektan, što se i vidi u njenoj prijavi", i dodaje:
"Izjava se tiče ispaštanja koje se odnosi na pravilo da se glavni predmet polaže u junu, i na tome je insistirala komisija, a ne ja kao mentor. Ne možeš dobiti najvišu ocjenu ako obaveze nisi izvršio na vrijeme, tako je barem na dramaturgiji. Ispaštanje se sastojalo u tome da je dobila ocjenu manje zbog zakašnjenja, dakle, ispaštala je s devetkom, ako se dobro sjećam".
"Pristojne slike s javne plaže ne mogu da budu razlog za anksioznost trezvenim osobama, a drugih razloga nema. Pritom se prenebrjegava činjenica da je studentkinja sa mnom, zato što obaveze iz glavnog predmeta nije obavila na vrijeme, drsko kontaktirala na privatni telefon u vrijeme raspusta i godišnjeg odmora i našla me je na plaži. Od toga je pa meni zaprijetila anksioznost i, eto, u tom svom predanksioznom stanju sam napravio grešku u slanju poruke tokom ljetnje opuštenosti. Na anonimne i nezavedene prijave ne mogu da dam komentar jer se one i ne daju na uvid", zaključio je Prokić.