Region

BIVŠEG POLICAJCA HTELI DA RAZNESU BOMBOM U NOVOM SADU: Dalibor Bogdanović već četiri puta bio na meti ubica

Autor Gordana Bojanić Izvor Blic

Bivši policajac Dalibor Bogdanović Boća (43) u čiju zgradu je, kako se sumnja, Đorđe M. (28) iz Zemuna pokušao da postavi eksploziv, do sada je već tri puta bio meta napada, u kojima je samo pukom srećom prošao bez ozbiljnih posledica.

Izvor: Privatna arhiva/YouTube/Printscreen/NSuživo TV

Efikasnom intervencijom policije u ponedeljak popodne u Novom Sadu uhapšen je Đorđe M. (28) iz Zemuna neposredno nakon što je pokušao da postavi eksploziv u ulaz zgrade u ulici Ilije Birčanina u kojoj živi bivši policajac Dalibor Bogdanović Boća (43) kome se trenutno sudi zbog otmice.

Kako saznaju mediji, Đorđe M. je oko 16 časova ušetao sa rancem u ulaz Bogdanovićeve zgrade koji u tom trenutku nije bio zaključan ali je ubrzo odustao od svoje namere i krenuo napolje.

"Policija je po prijavi izašla na lice mesta i nedaleko od ulaza u zgradu zatekla osumnjičenog sa rancem u kome je pronađena eksplozivna naprava. Obavljen je uviđaj i Đorđu M. je određeno policijsko zadržavanje do 48 sati nakon čega će uz prijavu da je počinio krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet eksplozivnih materija biti priveden Višem javnom tužiocu u Novom Sadu.

Za sada nije poznato zašto je odustao od svoje namere da postavi eksploziv, ali s obzirom na okolnosti da se zaključiti da mu je meta bio Bogdanović na koga je u nekoliko navrata pokušan atentat. Čak se ispituje mogućnost da je on došao po bombu koja je postavljena nekoliko dana ranije u otvor na plafonu lifta, a koja nije bila dobro povezana sa detonatorom te nije mogla da se aktivira. No, to će se utvrditi daljom istragom", priča izvor iz policije upoznat sa tokom istrage i nada se da će ovoga puta osumnjičeni priznati krivično delo i otkriti identitet nalogodavca.

Telohranitelj, otmičar...

Bogdanović je prvi put u medijima pominjan kao telohranitelj lidera Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka i tada aktivni policajac koji je iz interventne jedinice premešten na administrativne poslove, navodno zbog kršenja radne discipline, gde je bio do prevremene penzije i imenovanja na funkciju komesara za bezbednost Fudbalskog kluba "Vojvodina" 2015. godine.

U javnosti njegovo ime se pojavilo u maju 2017. godine kada je sa još četvoricom prijatelja osumnjičen za pokušaj otmice Gorana Cvijetića (42) iz Budisave, za koga, kako su izjavili tokom suđenja, sumnjaju da ima veze sa ubistvom Novosađanke Teodore Kaćanski, inače devojke Nenada Stevića, takođe jednog od optuženih za pokušaj otmice, kao i za pokušaj ubistva Nika Uskokovića rođaka prvookrivljenog Gorana Kovačevića Goranca. Pored imenovanih na optuženičkoj klupi našli su se i Božidar Bosnić i suspendovani policajac iz Beograda Vladica Rakić a postupak protiv njih se i dalje vodi u novosadskom Višem sudu.

Pokušaj napada na Bogdanovića koji je otkriven u ponedeljak je četvrti u poslednjih nekoliko godina. Prethodna dva puta Bogdanović je završio sa teškim telesnim povredama, a samo u jednom slučaju vinovnik je procesuiran.

Prvi napad na Bogdanovića dogodio se u oktobru 2014. godine kada je vođa navijačke grupe "Korida" Jovan Kecman u njega ispalio tri metka tokom provoda u centru Novog Sada. Bogdanović je tada završio u Urgentnom centru sa prostrelnim ranama stomaka, kuka i šake, ali se uspešno oporavio nakon izvesnog vremena.

Bogdanović je bio u društvu Marka Markuša koji je u to vreme izdržavao petogodišnju kaznu zatvora zbog pokušaja ubistva ali je te večeri bio na, kako su rekli nadležni, "godišnjem odmoru, odnosno na zavodskoj pogodnosti korišćenja godišnjeg odmora van ustanove". Marko, inače sin funkcionera novosadske policije Zorana Markuša, ubijen je u sačekuši ispred Hotela "Sajam" u Novom Sadu u novembru 2017. godine.

Bomba u kolima

Drugi napad na Bogdanovića dogodio se u maju 2019. godine kada mu je podmetnut eksploziv ispod sedišta njegovog džipa koji je aktiviran daljinski u momentu kada je izlazio iz kola. On je tada teško povređen i zbog zadobijenih povreda amputiran mu je deo leve noge. Policija je potom 15. januara ove godine na biciklu u ulazu u Bogdanovićevu zgradu pronašla mobilni telefon oblepljen izolir trakom, iz kog su virile žice, a koji je verovatno trebalo da posluži za aktiviranje eksplozivne naprave. Tada su uzeti i snimci kamera sa video-nadzora kako bi se utvrdilo kada je telefon zalepljen za bicikl i ko ga je uneo u zgradu.

Kako su tada pisali mediji, prema nezvaničnim informacijama to je bio drugi put u toku od nekoliko dana da je u Bogdanovićevoj zgradi pronađen ovakav predmet. Do danas niko nije procesuiran povodom navedenih incidenata a Bogdanović je kako se nezvanično saznaje prilikom svakog saslušanja tvrdio da "ne zna ko stoji iza njegovog pokušaja ubistva, niti da je primetio da ga neko prati".

Komšije bivšeg policajca u ulici Ilije Birčanina još se oporavljaju od jučerašnjeg šoka kada je policija odjednom zatvorila deo ulice i zamolila zaposlene u nekoliko lokala u prizemlju da ih napuste ili da se zaključaju i ne izlaze napolje.

"Još od 2019. godine strepimo da će neko ponovo pokušati bombaški napad. U zgradi ima dosta lokala, nekoliko firmi i jedan restorančić sa šalterskom prodajom hrane tako da uvek ima puno ljudi, što mušterija, što prolaznika i svako zaista može da prođe neopaženo. Ne plašimo se mi Bogdanovića, on nikada nije ovde pravio probleme. Jeste malo čudno kada se tu sjate 'besni' automobili ali niko do sada zbog njega nije imao problema. Problem stvaraju oni koji hoće njemu da naude pa može da se desi da strada još neko. Ima ovde i dece… Nadam se da će policija konačno otkriti ko zaista stoji iza tih napada pa da možemo da živimo normalno a ne da se štrecamo svaki put kada vidimo neko sumnjivo lice sa nekom torbom ili nekim paketom", priča radnica jednog obližnjeg lokala.

Tagovi