Region

DANAS SE NAVRŠAVA 80 GODINA OD IZBIJANJA DRUGOG SVJETSKOG RATA

Autor Kristina Stevović Izvor mondo.rs

Prije tačno 80 godina počeo je Drugi svjetski rat na tlu Kraljevine Jugoslavije, koji je Njemačka otpočela iznenadnim bombardovanjem 6. aprila 1941. godine.

Izvor: YouTube/Screenshot/British Pathé

Odluku da se Beograd razori 27. marta donio je lično Adolf Hitler, razjaren vijestima o demonstracijama protiv potpisivanja "Trojnog pakta", i rušenju vlade Cvetković-Maček. Tog 6. aprila, rano ujutro, 6.30 časova, 234 bombardera i 120 lovaca napali su Beograd. Većinu Beograđana strašno bombardovanje prubudilo je iz sna, bila je nedjelja.

Izvršenje zadatka povjereno je 4. vazdušnoj floti pod komandom general-pukovnika Aleksandra Lera, a operacija uništenja Beograda je nosila naziv "Strašni sud" (Strafgericht).

 Jugoslovensku prestonicu je od najezde jata Hitelerovih “flug-cojg” formacija branio elitni Šesti lovački puk i jedinice protivvazdušne odbrane Vazdušne zone Beograd.

Braneći nebo nad Beogradom, piloti Jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva oborili su 48 njemačkih aviona, a poginulo je 11 pilota Šestog lovačkog puka. U toj neravnopravnoj borbi, uprkos srčanosti jugoslovenske vojske, pobjedu je odnjela nacistička sila. U prvim vazdušnim borbama 6. aprila poginula su dvojica, a ranjeno je šest jugoslovenskih pilota.

Tim napadom Jugoslavija je uvučena u Drugi svjetski rat, iako su jugoslovenske vlade, i prije i poslije puča, svim mogućim sredstvima nastojale to da izbjegnu.

Samo u skloništu u porti beogradske Vaznesenjske crkve, kao i u velikom skloništu u Karađorđevom parku koji su direktno gađani 6. aprila 1941. godine, ubijeno je više stotina ljudi.

Potpuno je uništena Narodna biblioteka Srbije na Kosančićevom vijencu, podignuta 1832. godine. To je bila jedina nacionalna biblioteka koja je namjerno napadnuta i uništena tokom Drugog svjetskog rata, a skoro cijeli fond od 350.000 knjiga, uključujući srednjovjekovne spise neprocenjive vrijednosti, nestao je u požaru.

Grad je pretrpio neprocenjivu materijalnu štetu. Potpuno je razoreno 714, teže oštećeno 1.888, a djelimično oštećeno 6.829 zgrada.

Tačan broj žrtava nikada nije precizno utvrđen. Na spisku poginulih u Beogradu, koji je tada imao 370.000 stanovnika, vodi se 2.274 ljudi, dok neke procene idu i do blizu 4.000 stradalih. Njemački avioni su bombardovali i Kraljevo, a u napadu na Niš 8. aprila poginulo je oko 600 ljudi.