Region

STRAŠNO! NOVI JEZIVI IZAZOV MEĐU DJECOM: Čekaju voz na pruzi raširenih ruku! Roditelji, OPREZ

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

TikTok izazovi definitivno su upalili crveni alarm kod roditelja i psihologa.

Izvor: TikTok/ellakdancer

TikTok izazov koji se sastoji u tome da dete legne nasred puta i izmakne se neposredno što naiđe automobil, samo je jedan od poslednjih u nizu opasnih i bizarnih pojava koje se šire društvenim mrežama.

Ovog puta je zabilježen među osnovcima u Hrvatskoj.

Škole u Rijeci u poslednje vrijeme sve češće upozoravaju roditelje da obrate pažnju šta djeca na društvenim mrežama rade i da ozbiljno shvate ugroženost koja može nastati iz izazova s društvenih mreža.

Šefica Tima za psihološke krizne intervencije, psiholog OŠ Podmurvice Nada Kegalj, kaže da riječkim osnovcima za opasne igre i izazove nije potrebna inspiracija s Tik Toka, jer oni su smislili sopstvene.

"U Rijeci je popularna igra 'škarice', a sastoji se u izazovu da dijete pretrči dvosmjernu ulicu u trenutku kada iz oba smjera dolaze automobili. Takođe, nekada je bio izazov pretrčati preko pruge kada nailazi voz. Sada to više nije popularno, već je izazov stati što bliže uz prugu raširenih ruku i čekati da prođe voz", kaže ona i dodaje:

"Naravno, na način da se stane što bliže uz voz. To sam saznala tako što sam bila na jednoj kriznoj intervenciji vezano uz dijete koje je zbog izazova zamalo poginulo. Kasnije sam to ispričala učenicima u svojoj školi, a oni su me šokirali izjavom da se to radi svake subote na rođendanima. Rijeka je prepuna željezničkih pruga koje prolaze kroz grad. Tako da im očito ne treba TikTok da bi osmislili opasan izazov".

U Osnovnoj školi Srdči susreli su se s jednim izolovanim slučajem takozvanog "izazova gušenja" s TikToka,  koji je bio dovoljan da se upali alarm i pošalje upozorenje svim roditeljima.

Radilo se, kaže pedagoškinja Aleksandra Smolić, o učeniku sedmog razreda koji je snimio izazov gušenja, odnosno igru padanja u nesvjest.

Ovaj izazov već više od godinu dana kruži internetom, a sastoji se u tome da učesnici namjerno prekidaju dotok kiseonika, pokušavajući da izazovu osjećaj koji čovjek doživi neposredno pred smrt, odnosno pred gubitak svijesti.

Iako TikTok za svoje korisnike propisuje minimalnu starost od 13 godina, u pravilu u tu društvenu mrežu uključuju se i mlađi korisnici, a raspon godina, kaže Smolić, je šarolik.

"To kreće već od 4. razreda pa sve negdje do 7. razreda, dok osmaši pokazuju ipak određenu dozu ozbiljnosti. Radi se o ataku na mladu i nerazvijenu ličnost te se koristi potreba djece te dobi da se dokazuju pred svojim vršnjacima. Često je dovoljno samo osmisliti dovoljno bizaran izazov te ga plasirati toj populaciji koja ga je nažalost spremna izvršiti ne bi li imala priliku ostvariti kakav virtualan ili realan 'lajk'", kaže ona i dodaje:

"To je socijalni inženjering koji se vrlo opasno nameće najosjetljivijoj populaciji, a to su učenici. Primijetili smo da su djevojčice sklonije tome, jer su pune sumnje oko socijalnog statusa u razredu te su zbog toga puno ugroženije. Današnja generacija djece ostvaruje se realno i virtualno u jednakom obimu i ako postignu neki cilj u virtualnom svijetu, smatraju ga ostvarenjem i u realnom okruženju. Za njih su virtualno i stvarno nedjeljivi".