Jedna od najbolje očuvanih olupina čuvenog bombardera B-17, poznatijeg kao “leteća tvrđava”, pojavil se nedavno u dokumentaciji jednog ronioca iz Slovačke.
On je istraživao olupine Jadranskog mora.
Bombarder iz Drugog svjetskog rata koji je nađen dominirao je nebom iznad ratom zahvaćene Evrope.
Trenutno leži na oko 200 metara ispod površine Jadrana.
Taj avion je bio poznat po svojim moćnim odbrambenim sposobnostima. Na repu je imao mitraljeze i mogao je da nosi bombe do 3.600 kg u kraćim misijama.
Avion je proizvela kompanija “Boing“. Stigao u svoju bazu u Amendoli u Italiji samo tri dana prije nego što je oboren.
B-17 je učestvovao u bombaškoj misiji na Beč kao dio savezničkog napora da oslobode Evropu od nacista kada je izvršio svoje konačno, sudbonosno putovanje 6. novembra 1944.
Pod jakom protivavionskom vatrom njemačkih snaga koje su dejstvovale iz Slovenije, pilot je skrenuo prema ostrvu Vis koje je bilo najbliža saveznička vazduhoplovna baza i sletio u Jadransko more – na 50 kilometara od hrvatske obale u blizini sela Rukavac. Kopilot poručnika vazduhoplovstva američke vojske Ernesta Vineaua preminuo je na licu mjesta jer posada nije mogla da ga na vrijeme izvuče, a letjelica se napunila vodom i potonula.
Trup aviona je zgnječen jer je vjerovatno pao u more prednjom stranom, ali pilotska kabina je vidljiva iako se vjetrobransko staklo razbilo.
Olupinu je pronašao podvodni fotograf i ronilac Martin Strmiska iz slovačkog grada Vijetnamska, koji je krenuo 2020. godine na ostrvo Vis u Hrvatskoj s ciljem da napravi podvodne snimke čuvenog potonulog B-17, prenosi Sputnjik mundo.
Točkovi “leteće tvrđave” polako tonu u morsko dno - ostavljajući otvoreno pitanje koliko će dugo olupina opstati prije nego što se raspadne. Motori i krila prekriveni su algama, pijeskom i mrtvim rakovima.
Snažni četvoromotorni avioni napravljeni su za Američki korpus vazduhoplovne armije tokom perioda kada su dvostruki motori bili norma.
Ostaci B-17 na dnu Jadranskog mora jedan su od najbolje očuvanih olupina aviona iz Drugog svjetskog rata, a pošto leži na dubini od preko 60 metara, otežava roniocima pristup.