Dugo očekivani film "Dara iz Jasenovca", reditelja Predraga Gage Antonijevića i scenarise Nataše Drakulić koji govori o stradanju Srba, Roma i Jevreja u logoru Jasenovac, izazvao je veliku pažnju i emotivne reakcije gledalaca na društvenim mrežama.
Tri dana nakon prikazivanja filma "Dara iz Jasenovca“, koji je bio kandidat Srbije za nagradu Oskar, reakcije javnosti se ne smiruju. U ovoj potresnoj istorijskoj priči prikazano je najveće stradanje srpskog naroda iz vizure jedne devojčice.
Istoričar Predrag Marković za MONDO je rekao svoj utisak o filmu i načinu na koji je prikazana strahota logora Jasenovac, jedinog u svetu koji je imao i logor za decu.
Emotivne rekacije na film nisu iznenađujuće i mogli smo da ih očekujemo, kaže istoričar.
"Film je vrlo potresan. Otvorio je strašnu ranu. Jasenovac je najveća trauma u našoj istoriji i film na neki način jeste pokazatelj tadašnje situacije na Balkanu", kaže Predrag Marković.
Iako je većina ljudi reagovalo emotivno na ovu potresnu priču, uvek ima i onih koji pokušavaju da relativiziju zločin.
"Nikada se o takvim događajima ne može pričati bez strasti i emotivnog stava. Mora da prođe mnogo vremena da se procesuira tako velika trauma", kaže Marković.
Mnogi smatraju da je potrebno hladne glave sagledati događaje iz prošlosti, ali prema njegovim rečima, ne treba očekivati da ikada pronađemo zajednički stav sa Hrvatskom po pitanju Jasenovca.
"Nemoguće je reći nekome kome je na brutalan način ubijena baba ili deda, 'nemoj to da shvataš emotivno'. Ustalom, to nije ni potrebno zahtevati. Naše je da se bavimo našom istorijom i našim žrtvama, a ne da brinemo o tome šta će neka druga država da misli o tome", kaže Marković.
Ipak, treba shvatiti da " Dara iz Jasenovca" nije dokumentarac, već umetničko delo.
"Mnogi su napravili grešku, naročito kritičari u Americi, jer su ga gledali kroz političku prizmu. Optužili su autore za propagandu. To je nepošteno, jer onda se gomila igranih filmova može smatrati propagandom. Umetnička vrednost filma na taj način pada u vodu i to je nedopustivo", kaže Predrag Marković.
Ipak, ono što ima uporište i dokaze u stvarnosti, a što je važan deo filma, jeste reakcija nacista na Jasenovac.
"Ona je bila upravo takva kakva je prikazana na filmu. Nacisti su bili zgroženi Jasenovcem i to je zapravo tačno", kaže istoričar Marković.
Zapravo, niko o Jasenovcu ne treba da uči iz igranog filma, nego iz knjiga i muzeja genocida koji bi trebalo da radi na toj postavci.
"Mi sve znamo iz knjiga i udžbenika, ali slika i film su mnogo moćnije sredstvo. Zato bi bilo dobro imati više dokumentarnih filmova na temu Jasenovca, gde bi se čuo jezik struke i koristile dobre ilustracije", kaže Marković.
Da podsetimo, reditelj filma "Dara iz Jasenovca" Predrag Antonijević rekao je da će nakon filma, u istoimenoj seriji priča biti proširena i događajima koji se odnose na operaciju Oluja, kao nastavak priče o srpskom stradanju i egzodusu iz Hrvatske, započetom tokom Drugog svetskog rata.
Zbog čega "Dara iz Jasenovca" izaziva reakcije i napade onih koji relativizuju zločine?
Mi smo sve to znali iz knjiga i udžbenika, ali slika i film su mnogo moćnije sredstvo.