Frka!

ESTRADA U PANICI, NEMA VIŠE "PARE NA RUKE": Ako ne ispune jedan uslov na tezgama, slede ogromne kazne!

Autor Gordana Bojanić Izvor Blic

Nije im svejedno...

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/Goran Sivački/Kurir/Ana Paunković

Iako pevači skoro godinu dana ne nastupaju zbog pandemije kovida 19, čim se late mikrofona, na novu tezgu neće moći bez ugovora sa vlasnicima restorana jer je srpska vlada verifikovala Kolektivni ugovor za njihovo radno angažovanje, po kome gazde moraju da im isplate bar minimalac za mesec dana rada.

Drugim rečima zarada ne može biti manja od 32.300 dinara (oko 260 eura), a ovaj dokument stupiće na snagu 13. februara i važiće u naredne tri godine. Njime je predviđeno i da honorar za jedan muzički dan ne može biti niži od pet posto od minimalca. Takav predlog su dali Samostalni sindikat estradnih umetnika i izvođača i Unije poslodavaca Srbije, a Vlada ga usvojila što praktično znači da se pjevačima sužava mogućnost rada na crno, koja je godinama prisutna u ovom dijelu šou biznisa.

Naime, "gazde" su nastupe plaćale na ruke, zbog čega je država bila oštećena za više miliona eura jer se nisu plaćali porezi i doprinosi. To više ne bi trebalo da se radi jer će honorari ili plate za njihove nastupe vlasnici ugostiteljskih objekata morati da uplate na žiro račune estradnih umjetnika i to u roku od osam dana.

Pored honorara, čiji iznos mora da bude definisan ugovorom, poslodavci će morati da plate i poreze i doprinose, koji mogu biti od 17 do 60 odsto ako im uplaćuju i PIO osiguranje. Oni koji se ne budu pridržavali ustanovljenih pravila mogu da plate kaznu i do dva miliona dinara ali i da im se kafane, klubovi, hoteli, zatvore.

"Estradne zvezde koje godinama zgrću ogromne svote novca od nastupa na koncertima, u kafanama i klubovima, a na to ne plaćaju nikakav ili minimalan porez, biće predmet intenzivne kontrole poreskih organa i inspektora rada, koji će provjeravati da li izvođači i ugostitelji kod kojih nastupaju imaju potpisane ugovore o izvođačkom djelu. U narednom periodu nadležni inspektori u koordinaciji sa sindikalnim kontrolorima pojačaće rad na terenu a ukoliko neko ne bude imao zaključen ugovor ili izvođači ne budu imali legalne isprave - uvjerenja ili potvrde, platiće kazne koje se kreću i do dva miliona dinara, a predviđeno je i zatvaranje objekata", navodi sagovornik.

Tagovi