Region

I OVO SE DEŠAVA: Primio vakcinu, pa zatim otkrio da ima koronu

Autor Adela Mulić Izvor Kurir

Zoran Bogićević (53) iz Srbije primio je cjepivo, a zatim je otkrio da ima koronu. Ljekari kažu da će i on moći da primi drugu dozu vakcine, ali i da, iako se vakcinišete, dok organizam ne stvori antitijela, možete da se zarazite

Izvor: Tanjug/Rade Prelić

Zoran Bogićević (53) iz Požege primio je vakcinu protiv korone, a odmah potom ispostavilo se da je zaražen. Iako su ljekari u rebusu da li da mu daju i drugu dozu.

Bogićević kaže za Kurir da je 21. januara primio kinesku „Sinofarmovu“ vakcinu, pošto je prošao lekarski pregled, jer se sasvim dobro osjećao.

- Tri sata poslije vakcinacije kreće bol u mišićima, malaksalost i temperatura 38 stepeni Celzijusa. Pijem paracetamol na šest sati, ali u toku noći temperatura ide na 39. Zato sjutradan odlazim do gradske galerije, gdje sam vakcinisan. Doktorka mi duplira dozu paracetamola i kaže da je to vjerovatno reakcija na vakcinu - priča Bogićević.

Revakcinacija

Ali, nastavlja, temperatura mu ne spada, pa i trećeg dana ide u galeriju, odakle ga šalju u kovid ambulantu.

- Krvna slika, snimak pluća, EKG - sve je u redu. Ali test pozitivan! I pravac kod infektologa u Užice. Tamo već ni temperaturu nisam imao, al’ pošto sam neobičan slučaj, smeštaju me u kovid bolnicu u Požegi. Za pet dana ležanja u bolnici nemam temperaturu, saturacija 93, za mene odlična, jer inače imam anginu pektoris, i puštaju me u kućnu izolaciju. Ali sad je pitanje - revakcinacija da ili ne. Ni oni ne znaju šta da mi rade, pa su mi rekli da sačekamo, vidjeće - veli Bogićević.

Prof. dr Tanja Jovanović s Medicinskog fakulteta u Beogradu ističe da ovo nije neuobičajen slučaj, da se po protokolu druga doza daje najranije mjesec dana poslije ozdravljenja, piše Kurir.

- Takva osoba nije ugrožena vakcinacijom. Vjerovatno je da će i prirodnim putem stvoriti antitijela. Zasad znamo da nas antitijela štite samo nekoliko mjeseci poslije preležane infekcije, posebno ako je klinička slika bila asimptomatska ili blaga. Zbog toga je važna primjena i druge doze vakcine koja će samo povećati nivo neutrališućih antitijela - ističe prof. Jovanović.

Vakcina ne inficira

Ona naglašava da se zaštitni imunitet ne stiče posle prve doze, pa čak ni odmah posle druge doze vakcine i da u tom periodu vakcinisana osoba može da se zarazi, pa i da širi zarazu.

- Vrlo je važno da se zna da posle prve doze nismo zaštićeni od infekcije i da se moramo strogo pridržavati svih epidemioloških mjera. Te tri-četiri nedjelje poslije prve doze vakcine su važne za pokretanje imuniteta. Tek 10-14 dana od druge doze vakcine možemo biti sigurni da smo stekli imunitet. Zaštitni imunitet može da se odredi testovima koji određuju prisustvo antitela u krvi imunizovane osobe - objašnjava prof. Jovanović i napominje da nijedna od vakcina u upotrebi ne sadrži živ virus, te da niko ne može da se inficira preko vakcine, ali može da „pokupi“ virus u periodu dok ne stekne imunitet posle vakcinacije.

-