šok

"ILI U KREVET SA ŠEFOM ILI OTKAZ": Na meti napasnika, pored glumica i novinarke - nasilje trpe već na fakultetu!

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Mlada glumica Milena Radulović prva je istupila i prijavila Miku Aleksića, kojem je ubrzo određen pritvor, a njoj su se ubrzo priključile i umetnice širom regiona koje su iznele slične traume kroz koje su prošle u zemljama u kojima žive.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Ubrzo nakon Mileninog priznanja, na Fejsbuk stranici “Nisam tražila” povezale su se umetnice iz celog regiona koje su preživele slične situacije.

Međutim, posle nekoliko dana. počele su da se javljaju i žene koje se bave drugim profesijama i koje su nažalost imale slična iskustva na poslu, propraćena seksualnim uznemiravanjem i pretnjama otkazom. Sudeći po komentarima devojaka, ispostavilo se da je cela situacija veoma prisutna i u medijskim krugovima. 

Prema svedočenju jedne novinarke, koja je svoja iskustva iznela na Fejsbuk platformi “Nisam tražila”, studentkinjama se na predavanjima godinama obraćao jedan asistent na smeru žurnalistike na Filozofskom fakultetu u Tuzli gnusnim izjavama kao što su:

"Seksate li se?", "Kakve poze najviše volite?", "Da više konzumirate seks, ne biste bile debele i pod stresom!”

Asistent je, navodi novinarka, u međuvremenu postao profesor, ali se nije odrekao svojih "pedagoških metoda".

"Na predavanjima je sve dovodio u vezu sa seksom. Javljao se većem broju studentkinja privatno pokušavajući da ih odvede u krevet. Neke poruke su videle svetlost dana, neke nisu. Uglavnom ih je uslovljavao ocenama. I mene je na sred hodnika uzeo za ruku i pozvao u kancelariju, privatno, nasamo, ako već ne želim da se vidim s njim van fakulteta. Odbila sam. Cinički se nasmejo i rekao 'Doći ćeš, doći', bilo je jezivo", navela je ova bivša studentkinja novinarstva, uz napomenu da je jedva položila ispit kod pomenutog pedagoga i da je većina njenih koleginica prošla sličnu torturu.

Ono što su trpele na fakultetu, nastavlja se i u redakcijama, kroz neumesne komentare urednika, šefova, čak i kolega, i uz prećutno odobravanje koleginica, čak i onih koje su na pozicijama moći i koje bi ih mogle zaštiti, kada bi to htele.

Mladi sarajevski novinar Slađan Tomić jedan je od rijetkih koji su pristali da o ovom problemu javno progovore.

On se priseća da mu je jedna mlada koleginica u poverenju rekla da je doslovno stavljena pred izbor - ili u krevet sa šefom, ili na ulicu. Dobijala je, tvrdi Tomić, pozive na večere, u kancelariju, od nje se tražilo da se "malo zabavi" s pretpostavljenim. Kad nije pristala, dobila je otkaz. Tačnije, nije joj produžen ugovor.

"Kao svedok seksualnog uznemiravanja znam da žrtve ćute zbog straha od gubitka posla, straha da će im moćnici zatvoriti sva vrata, straha od odmazde, progona, neefikasnosti sistema, straha da će biti ismejane i osuđene", rekao je Slađan.

Liniji za zaštitu novinara, koja deluje u sklopu Udruženja BH novinari, od 2004. je prijavljeno na hiljade slučajeva kršenja novinarskih prava i medijskih sloboda.

U poslednje četiri godine se posebno prati rodno zasnovano nasilje nad novinarkama i drugim medijskim radnicama. Evidentirano je 70 slučajeva nasilja nad novinarkama ili kršenja njihovih prava, a ranije su zabežena i dva slučaja verbalnog seksualnog uznemiravanja.

"U jednom od tih slučajeva napadač je bio političar iz Bosansko-podrinjskog kantona, a u drugom član Nadzornog odbora medija. Uprkos nastojanjima Udruženja i Linije za pomoć novinarima, nijedan od njih nije snosio nikakve sankcije", iskrena je bila generalna sekretarka Udruženja BH novinara, Borka Rudić.

Tagovi