Region

BRNABIĆ: Stručnjaci sa Torlaka krenuli u Rusiju, želimo što pre kod nas da pravimo Sputnjik V!

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je danas da se ta zemlja tokom korona virusa pozicionirala kao jedna od najozbiljnijih zemalja na svetu.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

"Nismo imali nestašicu ni lekova, ni hrane, ničega što je bilo potrebno. Takve slike u Srbiji nismo videli i naši građani su velikim trudom države i predsednika i Vlade, bili pošteđeni toga", kazala je Brnabić, dodajući da joj se čini da su prošli mnogo lakše od drugih zemalja.

Ističe i da je u toj zemlji u svakom trenutku bilo svega i što je potrebno za borbu protiv virusa korona i u tom smislu navodi da su imali sve lekove koje je preporučila Svetska zdravstvena organizacija.

"Nismo pitali koliko košta, mi smo odvajali novac iz budžeta i svako kome je bio potreban taj lek je i dobio i nije platio ništa", kaže Brnabić.

Dodaje da su zemlja koja je najviše imala hospitalizovanih u svetu jer su lekari iz predostrožnosti, boreći se za svaki život i zdravlje ljudi, čim krene upala pluća hospitalizovali.

Takođe, i jedan dan u bolnici košta, a Brnabić ističe da Vlada i država nisu pitali koliko to košta.

"Paraleleno sa tim smo nabavljali vakcine, koje su sve plaćane i to avansno. Donirali smo EU dva miliona evra za razvoj vakcine, ali smo paralelno pregovarali sa svim proizvođačima i potpisivali ugovore", kaže Brnabić podsećajući da je za sve to potreban novac.

Zahvaljujući tome, u toj zemlji sada ima tačno 1.054.950 vakcina, od kojih su neke već potrošene, negde više od 100.000.

Te vakcine su potrošene, kako je pojasnila, zato što se u Srbiji i vakcinacija sprovodila konzervativno, odnosno kada se dobilo 20.000 doza, vakcinisano je 10.000 ljudi, a druga polovina se čuva za revakcinaciju.

Prema njenim rečima, Srbija pokušava da proizvede vakcinu protiv korone u zemlji, navodeći da je plan da  stručnjaci iz Torlaka danas odu u Rusiju i posete tamošnje proizvodne kapacitete.

"Biće tamo nekoliko dana da isprate čitav proizvodni poroces, šta je sve potrebeno. Mi se borimo da ako možemo i što pre probamo da rusku vakcinu Sputnik V proizvodimo i u Srbiji, odnosno na Torlaku", objasnila je Brnabić.

Kako je rekla, sve vakcine su uvezene u Srbiju preko Torlaka, a "mi smo ga iz pepela dizali, kao i sve ostalo".

Podsetila je da su neke od najbogatijih zemalja sveta kupile vakcine da svoje građane vakcinišu po tri ili čak pet puta, kao što su Nemačka, odnosno Kanada.

"U takvoj konstelaciji Srbija se izborila za, u ovom trenutku, najveće količine tih vakcina. Besplatne su za građane i dostupne svim građanima", kazala je Brnabić.

"Ako dođe čovek sa ulice i želi da se vakciniše, nema vraćanja, taj čovek će i biti odmah vakcinisan", pojašnjava i navodi da su svi domovi zdravlja dobili još 50 odsto više doza od traženih upravo za te ljude koji "uđu sa ulice".