Morbidnim činom ušao je u istoriju.
Na današnji dan pre tri godine, dakle 29. novembra 2017, bilo je zakazano izricanje drugostepene presude hercegovačkoj šestorci, vojnim i civilnim liderima tzv. Herceg-Bosne, tvorevine pod pokroviteljstvom Franje Tuđmana.
Među šestoricom optuženih bio je i general Slobodan Praljak, koji je neko vreme bio načelnik Glavnog stožera HVO-a.
Kada je haški sudija pročitao da se Praljkova krivica potvrđuje, general je izjavio da on nije ratni zločinac i da s prezirom odbacuje presudu te je popio otrov u televizijskom prenosu uživo. Praljak je tim morbidnim činom definitivno ušao u istoriju, ali ipak nije uspeo da se zaboravi kako je odgovoran za niz strašnih zločina u BiH, zbog čega je i bio osuđen u Hagu.
Hrvatska nacionalistička desnica ga je odmah proglasila za nacionalnog heroja, premijer Andrej Plenković i tadašnja predsednica Kolinda Grabar-Kitarović su žestoko kritikovali presudu, a održana je i komemoracija za Praljka u Lisinskom.
Tri godine nakon toga, sećanje na Praljka bledi, pišu hrvatski mediji, s obzirom na to da je putem društvenih mreža gotovo nemoguće spominjati njegov lik ili ime jer Facebook to sankcioniše trajnim, ili privremenim blokiranjem. Navodno, reč je o algoritmima koji prepoznaju ime, prezime i fotografiju nekadašnjeg prvog čoveka HVO-a, pa u svrhu promocije samoubistva kao takvog blokiraju.
Praljak je, pošto mu je potvrđena prvostepena presuda rekao da je odbacuje. Onda je uzeo čašicu otrova. Sudija mu je vikao da prestane i zamolio ga da sedne.
"Nisam ratni zločinac, s prezirom odbacujem vašu presudu", rekao je Praljak tada i onda iskapio čašicu u kojoj se nalazio otrov, za koji i dan-danas nisu sigurni kako je dospeo u sudnicu.
Pripadnici obezbeđenja, Praljka su izveli iz sudnice. Zabranjeno je fotografisanje, a Hitna pomoć ušla je u zgradu suda.
Pre nego što je zasedanje prekinuto, čule su se i reči sudija Ađijusa "nemojte nigde odnositi čašu iz koje je nešto popio".
Spuštene su zavese u sudnici, a na galeriji gde sede porodice osuđenika čulo se glasno "Neee" dok je Praljak potezao iz čašice, javili su tada novinari iz sudnice.
Tim za reanimaciju ušao je u sobu u koju je Praljak izveden, ali je preminuo nedugo zatim u bolnici.
Što se tiče načina na koji je otrvo unesen u sudnicu, bivša portparolka Haškog tribunala Florens Artman ranije je istakla da se zna da je to "učinila ekipa koja je ušla da prisustvuje suđenju".
"On nije mogao to da poseduje u pritvoru, što svakako baca sumnju na njegov advokatski tim, eventualno nekoga iz ambasade, uglavnom nekoga ko je imao pristupa Praljku pre ulaska u sudnicu", navela je tada Artmanova.
Pogledajte snimak momenta kada je Praljak popio otrov - sadrži uznemirujući sadržaj!