Region

"NISAM KRIV, OPTUŽNICA JE BEZ OSNOVA!" Hašim Tači negirao ratne zločine pred sudijom u Hagu (VIDEO)

Autor Gordana Bojanić Izvor Tanjug

Počelo suđenje Hašimu Tačiju.

Izvor: YouTube/Printscreen/Dejan Dimitrijevic

Hašim Tači, jedan od osnivača i član Glavnog štaba OVK, izjavio je danas da nije kriv i da ne priznaje optužbe koje mu se optužnicom Specijalizovanog tužioca Kosova stavljaju na teret.

"Časni sude optužnica je bez ikakvog osnova i ja izjavljujem da nisam kriv ni po jednoj od 10 tačaka optužnice", rekao je Tači izjašnjavajući se o krivici pred sudijom za prethodni postupak Specijalizovanih veća Kosova sa sjedištem u Hagu.

Negirao je optužbe za ratne zločine i zločine protiv humanosti u periodu od marta 1998. do septembra 1999. godine.

Tači odgovara po 10 tačaka optužnice koje ga terete za krivična djela ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti.

To su: 1. progon po političkoj i / ili etničkoj osnovi, 2. stavljanje u zatvor, 3. nezakonito ili svojevoljno hapšenje i pritvaranje, 4. ostala nehumana djela, 5. surovo postupanje, 6. zločin protiv čovječnosti mučenjem, 7. ratni zločin mučenjem, 8. zločin protiv čovječnosti ubistvom, 9. ratni zločin ubistvo, 10. prisilno nestajanje osoba.

Tužilaštvo je čitajući optužnicu ukazalo da postoji dobro utemeljena sumnja da je kao pripadnik Udruženog zločinačkog poduhvata izvršio pomenuta krivična djela, kao i u svojstvu nadređenog drugim pripadnicima OVK.

Na početku ročišta, jedan od Tačijevih advokata Denis Hoper izjavio je da je odbrana Tačija za optužnicu saznala tek u četvrtak uveče i da nije uspjela da se spremi.

Hoper je istakao je da mu nije jasno zašto je sve odrađeno "iznenada" u kratkim rokovima, ukazujući da će tim odbrane činiti advokati iz Francuske, Sjedinjenih Američkih Država i Britanije.

Donedavni predsjednik Kosova, ostaće u pritvoru do daljeg, mada ga je sudija podučio da ima pravo da traži puštanje iz pritvora i odbranu sa slobode.

Tači se zajedno sa Kadrijem Veseljijem, Jakupom Krasnićijem i Redžepom Seljimijem optužnicom tereti za udruženi zločinački poduhvat nasilnog preuzimanja kontrole nad Kosovo, i to po raznim vidovima krivične odgovornosti za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

On se predao Specijalizovanom tužilaštvu u četvrtak 5. novembra, nakon što je podnio ostavku na mjesto predsjednika Kosova, a potom je uhapšen i prebačen iz Prištine u pritvorsku jedinicu u Hagu gdje će ostati do daljeg.

Pred Specijalizovanim vijećima u Hagu, poznatim i kao sud za zločine OVK, odgovaraće i po komandnoj i po individualnoj krivičnoj odgovornosti za zločine koje je OVK počinila na Kosovu i Metohiji i sjeveru Albanije u periodu, koji je obuhvaćen optužnicom Specijalizovanog tužioca Kosova Džeka Smita, od marta 1998. do septembra 1999. godine.

Tači je bio politički komesar i komandant, Veselji šef obavještajne službe, Seljimi glavni operativac, a Krasnići zamjenik komandanta i portparol.

Tužilac smatra da su pripadnici udruženog zločinačkog poduhvata imali za cilj sticanje i vršenja kontrole nad cijelim Kosovom za šta su lično ili preko podređenih koristili nezakonito zastrašivanje, maltretiranje, vršenje nasilja i uklanjanje onih za koje se smatrali da su im protivnici, prenosi Tanjug.

Ti protivnici, odnosno njihove žrtve, prema optužnici su redom nabrojane kao: osobe za koje su smatrali da su sarađivale ili su se udruživale sa snagama Socijalističke Republike Jugoslavije (SRJ), zvaničnicima ili državnim institucijama, zatim one oni koji se na drugi način nisu podržavali ciljeve ili sredstva OVK, kao i osobe srpske, romske i druge nacionalnosti.

Tači, Veselji, Saljimi i Krasnići su optuženi i za zločine koje su počinili njihovi potčinjeni i koji su detaljno opisani u optužnici, jer su, kako tvrdi tužilaštvo, znali da su se zločini dogodili ili da će biti počinjeni i nisu ništa učinili da ih spriječe, niti da krivce kazne.

U optužnici se detaljno opisuje desetine događaja iz 1998. i 1999. godine u kojima su ljudi otimani na ulicama, u svojim kućama i odvođeni u improvizovane logore širom Kosova i Metohije, gdje su teško zlostavljani, ispitivani, ponižavani i primoravani da priznaju saradnju sa srpskim vlastima i špijunažu.

U optužnici nisu pomenuti takozvana "Žuta kuća" i trgovina organima na sjeveru Albanije, a koje su inicirale osnivanje Specijalizovanog tužilaštva i Vijeća Kosova, nakon što su opisani u izvještaju specijalnog izvjestioca Savjeta Evrope Dika Martija.

Tagovi