Region

HOROR PO BOLNICAMA U HRVATSKOJ, LJEKARI OČAJNI: Umiraće nam 1.500 ljudi dnevno, nemamo ni ljekove ni hranu za pacijente!

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Pacijenti se navodno liječe doniranim starim respiratorima, u bolnici bez infektologa u punom radnom vremenu i bez mikrobioloških laboratorija.

Izvor: Mondo/Goran Sivački

Posle najnovijeg protesta protiv antipandemijskih mjera, u trenutku kada kovid bolnica KB Dubrava, kako tvrde zaposleni, nema uslova za liječenje kovid pacijenata, Hrvatska je jedina država u Evropi i regionu koja se našla između struke koja upozorava da je zdravstveni sistem "na koljenima" i traži strožije mjere i onih koji su za ukidanje svih dosadašnjih mjera.

Na protestu u centru Zagreba, u nedelju, na kojem se, prema hrvatskim medijima, okupilo oko hijadu građana, nisu poštovane mjere fizičke distance, a nisu nošene ni maske.

S druge strane, šest hrvatskih udruženja i organizacija ljekara zahtijevali su od vlade uvođenje strožih mjera, jer je, kako su upozorili, hrvatski zdravstveni sistem "na koljenima" i da će već do kraja novembra biti u situaciji u kojoj će se od njih zahtijevati da odlučuju kojem pacijentu će pomoći, a kojeg će morati da puste da umre.

Ljekarska udruženja podržao je i hrvatski naučnik sa Gete instituta u Frankfurtu Ivan Djikić, koji je takođe od vlade i Štaba tražio uvođenje strožih mjera, jer će, kako je upozorio, Hrvatska do kraja mjeseca imati 1.500 mrtvih kovid pacijenata dnevno.

U takvoj situaciji u fokus je dospjela bolnica "Dubrava", koja je prošle sedmice proglašena za kovid bolnicu, iako je samo nekoliko dana ranije jedna ljekarka u otvorenom pismu vladi ukazala na probleme u liječenju kovid pacijenata u toj medicinskoj ustanovi.

Ona je istakla da, osim što ne postoje osnovni uslovi za liječenje zaraženih, bolnica nema dovoljno respiratora, da su neki stari, a neki neupotrebljivi, da pacijenti ne dobijaju redovno obroke, a nema, istakla je, ni ljekova za terapiju.

Istakla je i da u toj bolnici nema dovoljno ni ljekara, ni drugog medicinskog osoblja.

Pismo neimenovane ljekarke podiglo je veliku prašinu u hrvatskoj javnosti, a na prvoj sjednici vlade nakon tog upozorenja smenjeno je rukovodstvo KB Dubrava sa obrazloženjem da su utvrđeni "neki manji nedostaci u organizaciji rada" bolice.

Odluka da KB Dubrava bude proglašen sto odsto kovid bolnicom izvela je zaposlene na proteste, nezadovoljne takvom odlukom, jer ona, tvrde, kovid pacijente dovedi u situaciju da budu bolesnici "drugog reda".

Neimenovani zaposleni je na jednom od tih protesta potvrdio novinarima da se kovid pacijenti u KB Dubrava leče u neadekvatnim prostorima, bez osnovnih higijenskih uslova, ponegdje bez dnevnog svetla i ispravnih električnih instalacija.

Liječe se, kazao je, i doniranim starim respiratorima, u bolnici bez infektologa u punom radnom vremenu i bez mikrobioloških laboratorija.

Čulo se, i u Saboru, da Hrvatska ne radi dovoljno testova, odnosno da hiljade uzoraka čeka na analizu, jer nema reagensa.

Uslijedila je, krajem prošle sedmice, posebna sjednica Štaba civile zaštite i vladinog naučnog tima, a sa zaključcima javnost je na konferenciji za novinare upoznao premijer Andrej Plenković.

Plenković je rekao da "zaključavanje i uvođenje policijskog časa nije na stolu", da su već donijete zaštitne biti produžene, a da će o njihovom eventualnom pooštravanju odlučivati struka.

Dodatno, u KB Dubravi je tokom vikenda nestajalo struje, pa respiratori nisu ni mogli da budu u funkciji, a, kako je utvrđeno, sanduk u kojem se nalaze prekidači je razbijen, što ukazuje na to da je struja u bolnici isključena namjerno.

Policija je večeras saopštila da traga za počiniocem, koji je, kako se vjeruje, neko ko dobro poznaje bolnicu.