skinuta oznaka tajnosti

KAKO SU 4 VISKIJA ODREDILA SUDBINU? Sloba je u Dejtonu dao i više nego što su tražili, isplivao TAJNI DOKUMENT

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Obilježena je 25. godišnjica početka pregovora 1. novembra 1995. u Dejtonu nakon kojih je potpisan mirovni sporazum za Bosnu i Hercegovinu.

Izvor: mondo.rs/arhiva

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan u video poruci na samitu lidera organizovanom povodom 25. godišnjice početka pregovora 1. novembra 1995. u Dejtonu, izjavio je da se u Srebrenici u srcu Evrope dogodio genocid koji je crna mrlja u istoriji čovječanstva.

"Iako je od toga prošlo četvrt vijeka, i dalje u srcu osjećamo bol ubijene 8.372 braće i sestara Bošnjaka. Neka je još jednom rahmet našim šehidima, a porodicama žrtava genocida i bošnjačkom narodu još jednom izražavam saučešće", rekao je Erdogan na samitu povodom godišnjice početka pregovora koji su označili kulminaciju tzv. šatl diplomatije koju je odpočeo Ričard Holbruk sa svojim timom pod pokroviteljstvom SAD-a. 

Konferencija je trajala od 1. novembra do 21. novembra 1995. godine. Glavni učesnici su bili bosanski predsjednik Alija Izetbegović, srpski predsjednik Slobodan Milošević, hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, te glavni američki posrednik Ričard Holbruk i general Vesli Klark. Sporazum je zvanično potpisan u Parizu 14. decembra. Sadašnja administrativna podjela Bosne i Hercegovine i sastav vlade bili su neki od rezultata dogovora.

U dokumentima sa kojih je ljetos skinuta skinuta oznaka tajnosti, koje je pisao Džon Kerik, saradnik Ričarda Holbruka ostalo je zabilježeno da se, dok su Srbi oplakivali svoje najmilije stradale u ratu u Bosni, Milošević nije odvajao od čaše viskija.

"Prošle noći proveo sam dva sata u našoj sobi sa mapama gledajući u istaknut detalj oko Goražda. Posle četiri viskija, Milošević je ponudio više od očekivanog za koridor ka Sarajevu. Manje od predloga Kontakt-grupe, ali bolje od prethodne opcije. Reakcija Harisa Silajdžića bila je oprezno pozitivna, a detalje sada pregledaju bošnjački eksperti za mape", stoji u izveštaju iz 17. novembra 1995.

Iste večeri Milošević je, kako se navodi, pozvao delegaciju SAD na luksuznu gozbu. Obećao je da će poslužiti jastoge.

Kerik je, takođe, precizno napravio i psihološki profil Miloševića.

"Čini se da Milošević uživa u Dejtonu, ali izgleda da voli i da maltretira ljude. Ključno je suprostavljati mu se kada krene da napada, on poštuje i voli ljude koji djeluju čvrsto kao što se on čini. Uvijek nas stavlja na ispite. Kako bismo ga pokrenuli, moramo da mu postavimo čvrste putokaze i da ih ne pomjeramo, osim ako ne znamo šta ćemo tačno da dobijemo zauzvrat", napisao je Kerik.