Region

UBIJAO JE ZA TITA, A UMRO U NAJVEĆOJ BIJEDI: Karate Bob bio je STRAH I TREPET JUGE, poslednje dane proveo na tavanu

Autor Ana Božović Izvor Espreso

Bivši tajni agent, tzv. "Jugoslovenski Džejms Bond" Slobodan Mitrić, poznatiji kao Karate Bob, pobjegao je iz Jugoslavije nakon što je odbio da izvrši jedno ubistvo u tadašnjoj državi.

dzejms bond 2
Izvor: Espreso.rs

Preminuo je u Amsterdamu u novembru 2016. godine. Mitrić je u Holandiju stigao 1973. godine kada je u Amsterdamu, za Božić ubio trojicu Srba zbog čega je dobio 13 godina zatvora. Iako je policija službeno navodila da je u pitanju obračun podzemlja, Karate Bob, kako su ga zvali zbog vladanja ovom borilačkom vještinom, tvrdio je uporno da je riječ o profesionalnom zadatku jednog tajnog agenta.

Nakon izdržane zatvorske kazne nije se vratio u tadašnju Jugoslaviju zbog procjene da bi mogao biti ubijen, ali ga država Holandija ipak proglašava "nepoželjnim strancem". I pored teških životnih uslova, gotovo bez ikakvih prava, 43 godine neprekidno je živio u Amsterdamu.
Za vrijeme izdržavanja zatvorske kazne napisao je memoare koje su mu holandski izdavači objavili pod naslovom "Titov tajni agent" (Geheim agent van Tito), a potom je objavio još nekoliko intrigantnih naslova o podzemlju i poslovima tajnih službi. U knjizi je predstavljen kao jugoslovenski Džejms Bond i u njoj potanko objašnjava kako je za potrebe jugoslovenske tajne službe likvidirao mete u zemljama Istočnog bloka, Francuskoj, Švedskoj i Belgiji i pred čijim šarmom žene nikada nisu bile ravnodušne.
james bond ju.jpg
Izvor: Espreso.rs

Od smrti njegove partnerke 2006. godine holandske vlasti odbile su da mu dodijele bilo kakva socijalna primanja, smještaj kao i zdravstvenu zaštitu. Zanimljiv je podatak da i kad su se vjenčali, Mitrić nije imao novca, pa je ceremonija u gradskoj opštini održana u ponedeljak,kada se parovi mogu vjenčati besplatno. Mitrić nikada nije priznao likvidacije, odnosno jeste, ali ovim riječima:

"Nisam ubio nikoga. Samo sam likvidirao neprijatelje države i kriminalce", rekao je Mitrić.

Kako bi preživio, u Holandiji je objavio par knjiga i drama, među kojima i Boj na Kosovu. 1992. bio je na ivici da se priključi srpskim paravojnim snagama, ali kako se nije usudio da se vrati na teritoriju bivše Jugoslavije ostao je u Amsterdamu. Tamo je tokom 1992. godine štampao letke preko kojih je pozivao na osvetu protiv neprijatelja Srbije. Kada ga je ministar Gerd Leers odlučio 2012. godine deportovati u Srbiju, Mitrić je već bio teško bolestan. Zadnje dane proveo je na tavanu jedne napuštene školske zgrade u istočnom dijelu Amsterdama. Pronađen je slučajno i u teškom stanju prevezen u bolnicu gdje je ubrzo i preminuo.