Region

JEZIV SNIMAK UZNEMIRIO REGION: Stručnjak objasnio zašto su djeca nasilna prema životinjama

Autor Nataša Petrović Izvor mondo.rs

Sve je šokirao snimak na kojem dvojica maljoletnika maltretiraju mače, a takvi događaji su, nažalost, sve češći. Šta "tjera" djecu da muče životinje?

Izvor: Printscreen/Facebook

Društvenim mrežama već nekoliko dana kruži snimak na kojem dvojica maloljetnika muče i ubijaju mače staro tek nekoliko nedelja.

Ovo, nažalost, nije jedini ovakav događaj u Srbiji – bili smo svjedoci i zakucavanja eksera psu u glavu, stavljanja petardi životinjama u usta i sličnih drugih monstruoznih maltretiranja.

Ono što posebno zabrinjava je što su učesnici ovakvih događaja sve češće djeca, pa se mnogi zapitaju šta je to što djecu natjera da muče bespomoćne životinje?

"Ponašanje u kome osoba povrjeđuje životinje, bilo da je riječ o djeci ili odraslim ljudima, jeste klinički simptom određenih mentalnih poremećaja. U djetinjstvu i adolesenciji, psihijatri to karakterišu kao poremećaj ponašanja dok se kod odraslih posmatra kao glavni pokazatelj antisocijalnog poremećaja ličnosti", rekao je grčki veterinar Dimitris Dukas.

Pojam antisocijalni poremečaj ličnosti koristi se od osamdesetih godina prošlog vijeka i zamijenio je pojmove psihopatije i sociopatije. Ono što je karakteristično za ovaj poremećaj su potpuno ravnodušnost prema potrebama i osjećanjima drugih, manjak empatije, nesposobnost da se osoba prilagodi društvenim i moralnim pravilima, impulsivno i agresivno ponašanje. Takođe, karakterističan je i izostanak kajanja i osjećaja krivice.

"Odrasli zlostavljači životinja su često muškarci, u najvećem broju slučajeva riječ je o neobrazovanim osobama koje imaju male finansijske prihode. One pokazuju agresiju prema životinjama zato što su naučile da se ponašaju prema njima kao prema nekom alatu, odnosno objektu, i nisu svesni svojih radnji", tvrdi dr Dukas.

Ljudi koji maltretiraju životinje neminovno će početi da maltretiraju i ljude, pokazale su studije.

A kada je riječ o djeci koja muče životinje, ona često imitiraju svoje roditelje i druge odrasle ljude iz okruženja. Osim toga, ukoliko su doživeli neko nasilje u detinjstvu, veće su šanse da i sami postanu nasilnici.

"Mnoge studije su pokazale da postoji veza između zlostavljanja životinja i ljudske agresije i zlostavljanja djece u detinjstvu i ponašanja pojedinaca u odraslim godinama. Istraživanja su pokazala da čak i najmanji oblik zlostavljanja životinja, kasnije kao odraslih budi potrebu za izražavanjem agresije", zaključak je veterinara Dimitrisa.