Region

POTPISNICI VAŠINGTONSKOG SPORAZUMA nominovani za NOBELOVU NAGRADU

Autor Tamara Sekulović

Vlade SAD, Srbije i predstavnici privremenih vlasti u Prištini, nominovani su za Nobelovu nagradu za mir.

Potpisivanje sporazuma u Vašingtonu
Izvor: Tanjug

Ovo je na Tviteru objavio član švedskog parlamenta Magnus Jakobson koji je nominovao vladu SAD i Srbije, kao i predstavnike privremenih vlasti Albanaca na Kosovu.

Specijalni predstavnik američkog predsjednika za pregovore Beograda i Prištine Ričard Grenel napisao je da je ovo druga nominacija koju je predsjednik SAD Donald Tramp dobio za Nobelovu nagradu za mir.

Podsjetimo, ekonomski sporazum između Beograda i Prištine potpisan je prošle sedmice u Bijeloj kući, u prisustvu predsjednika SAD Donalda Trampa, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i delegacije privremenih vlasti u Prištini.

Samo nekoliko dana kasnije, objavljena je vijest da je Donald Tramp nominovan za Nobelovu nagradu za mir 2021. godine nakon uspješno sprovedenog sporazuma između Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Njega je nominovao Kristijan Tibring-Gjede, član norveškog parlamenta, koji je pohvalio Trampa za napore na rješavanju sukoba širom svijeta.

Prema proceduri Nobelovog komiteta od septembra počinje prijem predloga i krajnji rok je 1. februar naredne godine. Predlozi se zatim "obrađuju" do sledeće jeseni kada se bira dobitnik. To praktično znači da nominacija švedskog poslanika Magnusa Jakobsona ulazi u krug predloga koji će se analizirati sledećeg ljeta i iz kog će se odabrati dobitnik 2021. godine.

Tokom februara i marta Komisija pravi uži spisak kandidata, do avgusta se vode konsultacije sa savjetnicima, a početkom oktobra Nobelov komitet većinom glasova bira dobitnika nagrade za mir.

Nominacije mogu da podnesu članovi nacionalnih skupština, vlade, međunarodni sudovi, profesori društvenih nauka, istorije, filozofije, prava i teologije, lideri mirovnih instituta i instituta za spoljne poslove, prethodni dobitnici Nobelove nagrade za mir, članovi odbora organizacija koje su dobile Nobelovu nagradu za mir, sadašnji i bivši članovi norveškog Nobelovog komiteta, kao i bivši savjetnici norveškog Nobelovog instituta.

Inače, za ovu godinu Komitetu je pristiglo 318 predloga za nagradu 2020. godine, od kojih se 211 odnosi na pojedince a 107 na organizacije.