Jedna američka kompanija koju vode vojni veterani uključila se u nadmetanje za nabavku višenamenskog borbenog aviona za Hrvatsku. Zagrebu nude veći broj polovnih aviona "f-16", u izvornoj varijanti.
Portal Balkanska bezbednosna mreža prenosi pisanje hrvatskog portala Obris da je reč o firmi ProAeronautics, koja je Hrvatskoj ponudila avione "f-16A" i "f-16B" po ceni od 11,5 do 14 miliona dolara po komadu.
To znači da bi eskadrila od 12 polovnih aviona "f-16" Hrvatsku koštala između 140 i 170 miliona dolara, a ta firma tvrdi da je reč o letelicama koje bi naknadno mogle da budu modernizovane na verziju "blok 50".
U ponuđenu cenu nisu uračunuti troškovi modernizacije na nivo "blok 50" (verzija od 1991/92 godine), što zahteva dodatne pregovore.
ProAeronautics nudi Hrvatskoj razgovore o nabavci dodatne opreme kao što su podvesni nišanski kontejneri, sistemi za elektronsko ratovanje, izviđački kontejneri i slično.
Prema nedavnoj izjavi hrvatskog ministra odbrane Mario Banožića, Hrvatska ima tri mogućnosti za nabavku borbenih aviona.
Prva je nabavka novih letelica od SAD ili Švedske. Druga je nabavka polovnih evropskih lovaca - italijanskog "jurofajtera" ili francuskih "rafala".
Treća opcija su polovni "f-16" od Norveške, Izraela i Grčke. Sada se pojavio i ponuđač "f-16" iz SAD, navodi isti izvor.
Prema navodima Obrisa, ponuda Hrvatskoj iz SAD povoljnija je od paketa koji je ponudila Grčka, koja vredi 180 miliona dolara.
"Iako je za dugoročno obezbeđivanje hrvatskog vazdušnog prostora optimalno rešenje kupovina novih letelica direktno od proizvođača, reč je skupljem pristupu. Zbog toga bi za Hrvatsku u slučaju izbora polovnih letelica iz SAD najprirodnije bilo da se one kupe iz zemlje porekla, makar bilo reči o ponudi privatne kompanije koja se sprovodi pod okriljem vlade SAD", dodaje se u tekstu.
Hrvatsko ratno vazduhoplovstvo sada koristi prastare polovne sovjetske lovce "mig-21", koji zbog starosti i problematičnog remonta u Ukrajini imaju česte probleme sa ispravnošću.
Nabavka "f-16" iz Izraela 2019 godine je propala pod pritiskom Vašingtona, koji nije želeo da Hrvati dobiju osavremenjene verzije već vremešnog modela "f-16" (potiče iz 1978 godine).
SAD su se u načelu saglasile sa prodajom izraelskih aviona Hrvatskoj ali samo ako se oni vrate u prvobitno stanje, dakle na nivo Block 30 kakvi su i isporučeni Izraelu 1987. i 1988. godine.