Region

DIJALOG SE VODI U BRISELU: "Teritorija nije tema razgovora Beograda i Prištine" a pomoć SAD dobrodošla, kažu iz EU

Autor Georgi Mitev Šantek Izvor Tanjug

Razmena teritorija nije tema dijaloga Beograda i Prištine, naveo je specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak u pismu koje je danas objavio Regionalni ženski lobi jugoistočne Evrope. Iz Brisela kažu da se dijalog Beograda i Prištine vodi tamo, a u SAD...

Izvor: YouTube/printscreen/United Nations

Ta čelu tog lobija nalazi se bivši glavni pregovarač Prištine, Edita Tahiri.

Lajčak je istakao da ono što EU traži jeste sporazum koji ce doprineti regionalnoj stabilnosti, normalizovati odnose Beograda i Prištine i "pomoći im da napreduju na evropskom putu", prenosi Gazeta ekspres.

"Moj tim i ja cemo nastaviti da integrišemo rodnu dimenziju u naše napore da pomognemo Beogradu i Prištini da postignu opšti i pravno obavezujuci dogovor koji reguliše sva otvorena pitanja između njih", naveo je Lajčak u pismu.

Dodao je da je više puta napomenuo da razmena teritorija nije na dnevnom redu za diskusiju.

Lajčak je u maju odbio da komentariše glasine o "tajnom dogovoru" o razmeni teritorija između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika privremenih prištinskih institucija Hašima Tačija.

On je takođe odbio da komentariše da su SAD, preko specijalnog izaslanika Ričarda Grenela, bile umešane u pad kabineta Albina Kurtija, što je i sam Kurti nedavno tvrdio.

"Sjedinjene Države su uvek bile najvažniji međunarodni partner EU na Kosovu", rekao je Lajčak.

PRAVA STVAR U SEPTEMBRU - ALI U BRISELU

Stručni timovi Beograda i Prištine pripremaju susret u septembru u Briselu srpskog predsednika Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Avdulaha Hotija koji će se pozabaviti "svim otvorenim pitanjima" s ciljem da se napreduje ka konačnom sporazumu, izjavio je portparol u Evropskoj komisiji Peter Stano.

Stano, portparol visokog predstavnika EU Žozepa Borela, je to izjavio na pitanje novinara da li se uz posredovanje EU u dijalogu razgovara o ekonomskim i drugim pitanjima i da li su to ista ekonomska pitanja, stvaranje "šengenske ekonomske slobodne zone", o kojima 4. septembra Vučić i Hoti treba da razgovaraju u Vašingtonu, možda i u prisustvu predsednika Donalda Trampa.

Borelov predstavnik za štampu je rekao da ne može iznositi na videlo o čemu razgovaraju stručni timovi Beograda i Prištine, jer su to pripremni sastanci.

Agencija Beta je od izvora u Evropskoj komisiji pokušala da dobije odgovor da li je američki posrednik Ričard Grenel o susretu Vučić-Hoti izvestio, dogovorio se s Briselom, ali zasad to nije razjašnjeno.

Stano je na redovnom brifingu za novinare u EK želeo da istakne da "štogod Beograd i Priština ostvare u kontaktima i posredovanju ne samo s Evropskom unijom s ciljem sredjivanja njihovih odnosa, a što podržava dijalog i donosi opipljive rezultate koji pomažu Beogradu i Prištini da napreduju ka normalizaciji odnosa, modernizaciji i odmaknu na putu ka EU, svakako je pozitivan pothvat".