Devetorica pripadnika hrvatske vojske udaljena su s dužnosti, jer su bili pijani na dežurstvu u kasarni u Divuljama.
Kako piše Nova TV, ovaj događaj predstavlja novu sramotu u redovima Hrvatske vojske, jer, da stvar bude gora, vojnici su poslati u kasarnu kao ispomoć vatrogascima u gašenju požara u Dalmaciji.
Incident od pre nekoliko nedelja o kojem niko nije izvestio javnost, hrvatsko Ministarstvo odbrane (MORH) potvrdilo je na upit Dnevnika Nove TV.
Iz Slavonije su u Dalmaciju stigli spremni i utrenirani - kao pojačanje vatrogascima u gašenju požara.
Krajem jula, njih dvadesetak, opustilo se i napilo. U večernjim satima u inspekciju im je upala vojna policija i pali su na alkotestu.
"Kod devet pripadnika protvpožarnih namenski organizovanih snaga utvrđena je koncentracija alkohola u organizmu čime su isti počinili povredu vojne discipline. Spomenuti pripadnici, udaljeni su s dužnosti. O predmetnom događaju, u skladu sa standardnom procedurom, izvešteni su svi koji se nalaze na zapovednoj liniji", saopsteno je iz Ministarstva odbrane za Dnevnik Nove TV.
Zbog pijanstva prijavljeni su i vojno-disciplinskom sudu. Propusti su ozbiljni, jer alkohol nije dozvoljen.
"Veoma je bitno da vatrogasac, ali i svi oni koji im se priključuju u datom momentu budu trezni. Ovo je vrlo opasan posao i može se brzo izgubiti glava, ako čovek ne radi trezveno", rekao je Željko Šoša, zapovednik JVP-a Zadar.
Za incident u Divuljama nije čuo, ali je za njega takvo ponašanje - nedopustivo.
"Vojska ima svoju disciplinu i, jednostavno kad se priključe vatrogascima, vatrogasci daju komandu njihovom pretpostvljenom i oni funkcionišu mnogo bolje nego kad dođu civili ili bilo ko sa strane. Naravno, ne idu oni na prvu liniju fronta, kako mi kažemo, nego tamo gde treba da čuvaju i dežuraju, ali kad je kritično da nam priskoče u pomoć", rekao je Šoša.
Ove godine, najviše požara (16 od 37) bilo je u Šibensko-kninskoj županiji, gde su kažnjeni vojnici i bili na intervenciji.
Uz devetoricu vojnika, koji su poslati kućama s prijavama o povredi vojne discipline, kažnjen je i komandujući protvpožarne brigade, onaj ko je njima na terenu bio direktno nadređen.
Njegova je kazna - prema izeštaju - blaža, on je samo opomenut.
Samo ove godine vojna policija pokrenula je oko 200 postupaka po različitim osnovama, ne samo zbog alkoholisanosti, i tražila utvrđivanje disciplinske odgovornosti.
Treba reći, ističe Nova TV, i da oni koji su se zakleli da će služiti domovini bez obzira gđe se nalazili - u kasarni ili van nje - itekako znaju da svojim ponašanjem vojsku ne bi smeli da sramote.
Osim toga, pripadnici ove brigade koja je bila kao ispomoć u gašenju požara, učestvuju i u međunarodnim mirovnim misijama UN i NATO.
Još se čeka komentar ministra odbrane, kao i odgovor šefa vojske i njegovih zamenika.