Kod ogromnog broja stanovnika Zapadnog Balkana izražen je veći strah da će zbog ekonomskih posledica zdravstvene krize ostati bez posla nego da će biti zaražen korona virusom. Pojedini morali da trajno zatvore biznis.
Ovo je pokazalo godišnje ispitivanje "Balkan barometar" koje je sproveo Regionalni savjet za saradnju (Regional Cooperation Council) među stanovnicima Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije i Makedonije, dakle onih zemalja koje su u predvorju Evropske unije.
Prema ovom istraživanju, čak 90% građana ovih zemalja ima strah da će zbog uticaja pandemije korona virusa na ekonomiju ostati bez posla, a 70% njih vidi ovaj virus kao prijetnja za sopstveno zdravlje. Otprilike isti procenat (68%) kaže da strahuje za radno mjesto nekog od članova porodice.
Što se tiče mera koje su primjenjivane (ili se i dalje ili ponovo primenjuju, jer virus nije nestao), ogromna većina - čak 90% - reklo je da su one dale rezultate na suzbijanju širenja virusa. Ipak, samo 42% je reklo da vlade čine dovoljno da spriječe ekonomske posledice po građane svojih zemalja.
S tim u vezi, oko 36% građana zemalja Zapadnog Balkana kaže da su poreske i finansijske mjere vlada dale rezulttate, a približan broj (32%) smatra drugačije.
Veliki procenat ispitanih (81%) rekao je u istraživanju da je pandemija korona virusa uticala na njihov posao, a 2% navodi da je morao da stavi katanac na bravu. A 5% je saopštilo da je moralo da smanji broj radnih mjesta kako bi ublažio ekonomske posledice ove krize.
Gotovo polovina učesnika u istraživanju (47%) navodi kao svoju najveću brigu pad prihoda svog biznisa. Nešto malo veći procenat (49%) kaže da bi finansijska pomoć vlade najviše pomogla oporavku preduzeća, dok 46% smatra da bi se najveća pomoć ogledala u raznim poreskim olakšicama u poslovanju.
Identičan je, gotovo, procenat onih koji su optimisti i pesimisti u vezi sa ekonomskim oporavkom. Dok 37% njih smatra da će biti potrebne najmanje dve godine da privreda i biznisi ponovo stanu na noge i oporave se od ovog šoka, dotle 36% njih veruje da će sve biti bolje do kraja godine.
POGLEDAJTE VIDEO
Celo istraživanje pronađite OVDE (kliknite na link ispod)