Maska... Srbin se predstavlja kao bogati trgovac naftom, a zapravo je hapšen više puta zbog trgovine narkoticima i navodno je postao saradnik američke agencije za suzbijanje droge, piše Kurir
Nišlija Dragoslav Ilić (50), zvani Gagi Argentina, koji se poslednjih godina u Srbiji predstavlja kao „kralj nafte“, ponovo je u središtu skandala.
Naime, savezni sud Sjedinjenih Država optužio je prije nekoliko dana venecuelanskog lidera Nikolasa Madura za trgovinu drogom, narko-terorizam i posjedovanje oružja, a Stejt department je ponudio nagradu od 15 miliona dolara za informaciju koja bi dovela do Madurovog hapšenja. Samo nekoliko mjeseci ranije Ilić je u američkim medijima predstavljen kao „Madurov Srbin“, koji iz sjenke uspjeva da pomogne Madurovom režimu „u prodaji nafte“.
Američki Blumberg objavio je da u svijetu trgovaca naftom Ilića niko ne poznaje, ali da je punio stupce argentinskih novina „kada je optužen da je umiješan u krijumčarenje droge iz Kolumbije u Evropu“. Mediji ukazuju i na to da je Ilić čovjek koji je posle svakog hapšenja zbog ogromnih količina droge uspjevao da se izvuče.
"Za ljude iz narko-biznisa tu nema misterije. Njima je jasno da je Ilić već posle prvog hapšenja prije više od 15 godina postao saradnik američke Agencije za borbu protiv trgovine narkoticima (DEA)", otkriva izvor Kurira.
Ilić, prema riječima sagovornika Kurira, u svijet kriminala ušao je kao sitni kradljivac parfema, a prvo ozbiljno hapšenje doživio je krajem devedesetih u Holandiji zbog pokušaja pripreme ubistva kriminalca zvanog Crni Kobac.
"Međutim, 2004. uhapšen je u Argentini u akciji argentinske policije i DEA, koja je nosila naziv „Beli vinogradi“, a u kojoj je u bocama skupocjenog vina pronađen 171 kilogram čistog kokaina", objašnjava sagovornik Kurira kako je Gagi Argentina prvi put došao u kontakt sa DEA. Iako mu je prijetila ozbiljna zatvorska kazna, završio je u kućnom pritvoru.
"Kockice su počele da se slažu pošto su u nekoliko akcija hapšeni njegovi saradnici, ali je on uvijek uspijevao da se izvuče, pobjegne u poslednjem trenutku ili završi u kućnom pritvoru iz kog je uvijek brzo puštan. Interesantno je i da je 2006. osuđen na oduzimanje imovine od 30 miliona dolara i nekoliko mjeseci kućnog zatvora zbog pranja novca, ali da u spisima vrhovnog suda Argentine nikada nije zabilježeno da je Iliću oduzeta imovina. Zbog toga se vjeruje da su hapšenje i presuda bila samo farsa da bi se on pokazao kao kriminalac, a ne saradnik policije, koji pomaže u hapšenju narko-bosova", objašnjava sagovornik Kurira.
Misterija je bilo i Ilićevo kratko zadržavanje u pritvoru posle zapljene 150 kilograma kokaina u Češkoj, a ostalo je nejasno i kako je 2011. uspio da izbjegne hapšenje u akciji „Niva“ u Brazilu.