Region

Oboljelim od COVID-19 virusa na organima ostaju DOŽIVOTNE posljedice!

Autor mondo.me Izvor Kurir

Virus SARS-CoV-2 kod ljudi slabijeg imuniteta izaziva bolest Covid-19 prije nego što uspiju da se stvore antitela. Srpska doktorka kaže da je virus odabrao idealnu strategiju za svoje preživljenje!

Izvor: Guliver/Getty images, Udom Pinyo

Prof. dr. sc. Asja Marković, internistkinja pulmologije, je objasnila mehanizme zaraze i posljedice koje ima na oboljele, prenosi Kurir.

Virus je odabrao idealnu strategiju za svoje preživljenje: osim promjene genetike, tri puta se brže širi, koristi receptor za enzim ACE-2 da uđe u stanice koje oblažu bronhijalni sistem i grade alveole (zato je "teži" od drugih korona) i na kraju umnožava se u široko razgranatom disajnom sistemu kroz koji svaki dan prolazi ogromna količina vazduha. Taj vazduh dopire do dubine ljudskog organizma tj. do završnih delova bronhijalnih ogranaka i završnih mehurića - alveola u kojima se razamenjuju plinovi sa krvlju iz kapilara”, objašnjava srpska doktorka.

Ona dodaje da se u tom području se kod osoba sa disfunkcionalnim imunološkim sistemom (ili ako se virus replicira brže nego što imunološki sistem stigne da odgovori) događaju najdramatičnije promjene kao posljedica bitke između napadača i obrambenih snaga.

Prof. Stipić Marković dodaje da se na taj način kod bolesnika može javiti virusna upala pluća i teški respiratorni sindrom kojim se sprječava unos kiseonika.

Zbog toga nastaje nekontrolisana imunološka reakcija organizma i javljaju se oštećenja i na drugim organima.

Iako su blage infekcije i upala u gornjem respiratornom traktu najčešći oblik bolesti, nužan je ipak njihov ozbiljan tretman iz nekoliko razloga: izvor su za širenje bolesti kroz populaciju i opasnost za osobe slabije imunokompetentnosti, mogu biti bolne i dugotrajne, nije potpuno sigurno koliko dugo su obolele osobe zarazne”, pojasnila je Stipić Marković.

O konkretnijim posledicama bolesti još je rano da se govori, a detaljan uvid u tok bolesti i tip oštećenja naučnici za sad imaju samo iz nalaza preminulih pacijenata.

Tagovi