Posle lažne vesti, koju je prva lansirala, čini se, predstavnica Prištine u UN Vljora Čitaku, kosovski predsednik Hasim Tači pravda Čitaku, inače "svoj" kadar, tvrdnjom da je ona vest o tome dobila "zvanično" iz Jamajke.
Iz Tačijevog Kabineta za KTV kažu da je Čitaku tu informaciju, osim Tačiju, prosledila kosovskom premijeru i šefu diplomatije, Aljbinu Kurtiju i Glauku Konjufci.
"Predsednik je tu informaciju objavio na Twitteru", navodi se u reagovanju Kabineta.
A za sve dalje informacije s tim u vezi medije upućuju na ministarstvo spoljnih poslova.
Vlada Jamajke je još 2009. godine odbila zahtev SAD da prizna tzv. Kosovo, koje je godinu dana ranije jednostrano proglasilo nezavisnost, preneo je 2011. godine sajt "Gliner" sa Jamajke, pozivajući se na diplomatski telegram do kojeg je došao "Vikiliks".
U dokumentu, čije delove je preneo sajt, navodi se, piše B92 da je otpravnik poslova ambasade SAD pozvao Vladu Jamajke da prizna tzv. Kosovo tokom sastanka sa podsekretarom za multilateralne poslove Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine 23. jula 2009. godine.
Međutim, zvaničnica Ministarstva spoljnih poslova rekla je da ne očekuje da će vlada njene zemlje priznati Kosovo.
Ona je istakla da se Vlada Jamajke, "iz humanitarnih razloga", nije protivila članstvu Kosova u Svetskoj banci i poručila da to što su Dominikaska republika i Belize priznali Kosovo nije osnov da to učine i ostale države u Karipskom moru.
Ona je naglasila da je stav Vlade Jamajke da bi otcepljenje bilo koje teritorije trebalo da bude stvar zajedničkog dogovora između uključenih strana.
Naglasila je da njena vlada deli "nadu za mir i ekonomski razvoj na Balkanu" sa vladom SAD.
Ranije danas, ministarka spoljnih poslova Jamajke Kamina Dzonson Smit demantovala na svom Tviter nalogu navode Hašima Tačija da je ta država priznala nezavisnost Kosova.
Džonson Smit je retvitovala Tačijevu objavu na Tviteru, uz komentar da "Jamajka ne prepoznaje Kosovo kao nezavisnu državu".