Izlaganje završnih reči na suđenju Darku Šariću i grupi njegovih 16 saradnika optuženih za pranje 22 miliona evra u Srbiji, danas je ponovo odloženo zbog izostanka branilaca šest optuženih.
Zbog nedolaska na završnicu suđenja, sud je advokatima izrekao novčane kazne od po 120.000 dinara (1000 eura).
Ovo je, inače, 23. put kako se suđenje za pranje para odlaže.
Ovog puta suđenje je odloženo za 23. mart i planirano je da traje celu sedmicu, zaključno sa 27. martom. Suđenje će se držati u Specijalnoj sudnici Okružnog zatvora u Beogradu.
Inače, advokati su dopisom od suda tražili da se završne reči na ovom suđenju odlože do okončanja sednice Apelacionog suda po žalbama na prvostepenu presudu kojom je Šarić zbog organizovanja grupe za krijumčarenje kokaina, u decembru 2018. godine, osuđen na 15 godina zatvora.
Apelacioni sud će početi da razmatra žalbe 24. februara na javnoj sednici koja je planirana za 10 radnih dana.
Inače, izlaganje završnih reči na suđenju za pranje para odlaže se od septembra 2019. godine.
Krajem januara je bilo odloženo zbog izostanka Šarićevog branioca po službenoj dužnosti, koji mu je dodeljen prošle jeseni, nakon što je optuženi otkazao punomoćje svim svojim izabranim advokatima.
Zbog otazivanja punomoćja, suđenje je bilo odloženo za više od dva meseca, a među razlozima za odlaganje bili su i zahtevi ovog optuženog za izuzeće predsednika sudskog veća Siniše Petrovića, od kojih nijedan nije usvojen.
Nakon što budu okončane završne reči tužilaštva, optuženih i njihovih advokata, sud će zakazati izricanje prvostepene presude.
Pored Šarića, za pranje para u Srbiji, ubacivanjem "prljavog novca" u legalne tokove, optuženo je još 16 osoba.
Tužilaštvo tvrdi da su Šarić i ostali "oprali" oko 22 miliona evra, zarađenih prodajom kokaina, a optuženi su to negirali.
Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike prebacivan je u Srbiju preko ofšor kompanija i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka.
Ova sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeča, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta.
Novac je, između ostalog, ulagan i u novosadski "Putnik", "Mitrosrem" iz Sremske Mitrovice, "Palić" iz Subotice, brojne nekretnine na Zlatiboru.
Optuženi se, međutim, brane da su investirali u preduzeća i zemljišta, ali i da je reč o legalno zarađenom novcu.
Pored Šarića u ovom slu?aju optuženi su Nebojša Jestrović, Andrija Krlović, Predrag Milosavljević, Radovan Štrbac, Zoran Ćopić, Marinka Vučetić, Dubravka Štrbac, Stevica Kostić, Boban Stojiljković, Bojan Stanojković, Erdinč Aguš, Goran Vučković, Nebojša Spasić, Nemanja Krstajić, Goran Bogdanović i Marko Dabović.
Šarić, nakon višegodišnjeg bekstva, 18. marta 2014. godine predao srpskim vlastima, nakon čega je uhapšen i od tada se nalazi u pritvoru.