Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i patrijarh Irinej poslali su poruke mira povodom tenzija u Crnoj Gori posle donošenja Zakona o vjeroispovesti, ali su i upozorili da ne bi bilo dobro da nekome padne napamet da zauzme manastir Ostrog.
Novinari su danas patrijarha i predsjednika Srbije posle sastanka u patrijaršiji pitali šta će preduzeti ako vlasti u Podgorici krenu u oduzimanje srpskih crkava, kakav im je plan, šta će činiti?
"Razmislićemo o svemu tome, vidi se reakcija naroda da je spreman da brani svetinje. U slučaju da dođe do toga ne znam kakve će rđave posledice doći. Nadam se da će razum pobijediti i ne dao Bog da dođe do toga", rekao je patrijarh.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da nema šta da doda na ovakav stav patrijarha, a na insistiranje novinara, odgovorio je ovako:
"Za nas je važno da se sačuva mir i dođe do smirivanja tenzija. Uvjeren sam da narod i niko u Crnoj Gori ne misli i ne želi da bi bilo dobro da neko dođe da se zauzima manastir Ostrog. Nadam se da to nije ničija ideja, ali ono što možemo da uradimo, a stvari su nam tu ograničene, je da riječima, znanjem, strukom, pravničkom ukažemo svima u ovom svijetu o čemu se radi od Venecijanske komisije, do drugih tijela i organizacija, a sa druge strane - da pošaljemo poruku srpskom narodu da smo jedinstveni i da bez obzira na granice nema razlike između Srbina koji živi u Banjaluci, Podgorici ili Beogradu. Jedinstvo srpskog naroda na kom je patrijarh insistirao je ključna poruka", rekao je Vučić.
On je prethodno istakao da je srećan što je predsjednik zemlje u vrijeme kad je na čelu SPC patrijarh Irinej - duboko misleći čovjek ogromnog srca za srpski narod".
Vučić je rekao i da je od patrijarha Irineja čuo riječi razuma i smirivanja, koje znače podršku srpskom narodu i dodao da mu je patrijarh rekao da razmišlja o formiranju međunarodne komisije koja bi mogla na najbolji mogući način da štiti interese srpske crkve i naroda u Crnoj Gori.
"Ono što je važno je da se sačuva mir i da dođe do smirivanja tenzija", rekao je Vučić i poručio da će država u svakom slučaju pomoći i zajednički djelovati, prateći savjete Irineja. "Naše je da razumijemo Crnu Goru ali i potrebe i zahtjeve našeg naroda. Ne pada mi na pamet da se stidimo što pripadamo srpskom narodu", rekao je on.
Već danima u Crnoj Gori traju nemiri zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Zakonom je predviđeno da su državna svojina vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore koji su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, i za koje nema dokaza o pravu svojine vjerskih zajednica.
Precizirano je da će se u pogledu postojanja dokaza o činjenicima primjenjivati dokazna sredstva i pravila dokazivanja u skladu sa Zakonom o upravnom postupku i supsidijarno Zakonom o parničnom postupku.