Region

Posle Albanije, TRESLO SE I NEVESINJE - 5,2 po Rihteru

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug Izvor SRNA

Nakon niza zemljotresa sa epicentrima u Albaniji, danas u 10:20 sati jako i dugotrajno podrhtavanje tla osjetilo se i u Bosni i Hercegovini. Potres se osjetio i u Crnoj Gori.

Izvor: MONDO

Prema podacima Evropskog mediteranskog seizmološkog centra (EMSC), zemljotres je bio jačine 5,2 stepena po Rihteru.

Epicentar je bio na području Hercegovine, 11 kilometara od Nevesinja i 77 kilometara južno od Sarajeva na dubini od 10 km, prenosi Klix.ba.

Zemljotres je zatresao zgrade, a njihanje je trajalo prilično dugo, zbog čega su u mnogim gradovima stanovnici istrčali na ulice.

Ovakav zemljotres je sigurno napravio štetu, rekla je Srni načelnik Odjeljenja za opservatorsku seizmologiju u Hidrometeorološkom zavodu Republike Srpske Snježana Cvijić Amulić.

"Potres sa ovim intenzitetom može da napravi štetu na objektima, to je već sedam i možda čak i 7,5 stepeni po Merkaliju. Prva oštećenja se javljaju na slabije građenim objektima i starim objektima na šest stepeni. Dakle, sigurno ima štete u epicentralnoj zoni", kaže Amulićeva.

Ona je navela da se zemljotres osjetio i u Banjaluci i sigurno u cijeloj BiH.

Prema izvještajima medija, zemljotres se osjetio i u Srbiji, sve do Čačka.

Kako su kazali iz Zavoda agenciji MINA, svi gradovi u Crnoj Gori su ga osjetili intenzitetom pet stepeni.

“Nakon ovog glavnog potresa, desila se serija zemljotresa i ukupno ih je do sada bilo 48, magnitude od dva do 5,1”, rekli su iz Zavoda.

Posljednji jači zemljotres u Draču registrovan je oko sedam sati i deset minuta i bio je jačine 5,1 stepeni Rihterove skale.

Iz Zavoda su kazali da se nakon ovako snažnih zemljotresa, u narednih mjesec ili dva očekuje takozvano smirivanje tla.

“To znači da će biti i dalje pojačana seizmičnost u oba podneblja, i Drača i Nevesinja”, pojasnili su iz Zavoda.

U zemljotresima koji su pogodili Albaniju, prema posljednjim informacijama, stradalo je šest osoba, a više stotina je povrijeđeno.