Prosvjetni radnici u Hrvatskoj su na nogama. Za 25. novembar zakazan veliki protestni skup u Zagrebu.
Poslije zdravstvenih radnika i zaposleni u hrvatskoj prosvjeti digli su glas i odlučili da pokrenu štrajk. Naravno, zahtjev je isti kao i kad je reč o zdravstvenim radnicima - veće plate, bolji uslovi rada. Hrvatski prosvjetari tvrde da su njihove plate mnogo manje od plata drugih javnih i državnih zaposlenika.
Štrajk je pokrenut pre mjesec dana, a trenutno se, kažu organizatori, događa u svim školama. Od juče je na snazi generalni štrajk. Za ponedjeljak, 25. novembar najavljen je veliki protestni skup u Zagrebu. Prethodno će u četvrtak (sutra) organizovati "Tihi protest" ispred Vlade Hrvatske.
U Zagrebu je danas održan sastanak nadležne ministarke Blaženke Divjak i predstavnika sindikata, ali bez rezultata. Sindikati su pod pritiskom, optužuju ih da ugrožavaju učenike završnih razreda osnovnih i srednjih škola. Oni, pak, uzvraćaju da je vlada ta koja ne želi da riješi probleme, niti želi da pregovara, a oni će biti još odlučniji u borbi.
Ministarka je rekla da je predložila sindikatima da obezbijede nastavu za "osmake" i maturante. Sindikati, dodala je, na to nisu pristali.
Upitan o tom zahtjevu, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH) Branimir Mihalinec rekao je da je to samo pritisak.
"Ministarka u dobroj vjeri, a možda i ne, traži da počnemo da slabimo štrajk. Onda će da traži za djevojčice, pa za dječake...", odgovorio je predstavnik sindikata i nastavio: "Zar smo mi krivi što vlada ne želi da razgovara sa ljudima u štrajku?! Neka ode u škole, u zbornice, i neka pita ljude zašto su u štrajku. Vlada razgovara sa svima drugima osim sa nama. Premijer je neodgovoran prema učenicima i roditeljima, a sada želi da mi za to preuzimamo odgovornost".
Portal Srednja.hr provjerio je, povodom hrvatskog štrajka, kolika je medijalna plata nastavnika.
Prema informacijama hrvatskog Ministarstva nauke i obrazovanja, medijalna plata učitelja i nastavnika koji imaju Visoku stručnu spremu i rade puno radno vreme za maju 2019. iznosila je 9.842 kune bruto odnosno 7.111 kn neto (955 evra). U istom razdoblju medijalna plata za cijelu Hrvatsku bila je oko 755 eura. Hrvatski sindikati traže više - 6,11% veći koeficijent složenosti poslova u 2020. što bi državu bi koštalo 476 miliona kuna (64 miliona evra).