Region

Alarmantno! Sajtovi za upoznavanje uzrok "epidemije" sifilisa u Srbiji

Izvor mondo.rs Izvor Alo

Broj obolelih od polno prenosivih bolesti je utrostručen u Srbiji.

Izvor: Guliver/Getty images, Vasyl Dolmatov/iStockphoto

Na hiljade stanovnika Srbije svakodnevno putem popularnih mobilnih aplikacija za pronalaženje partnera - Tinder, Badoo i Grindr - traži vezu bez obaveza, odnosno intimnih odnosa za jednu noć.

Upravo pomenuti sajtovi, koje kritičari nazivaju ubicama romantike i magnetima za nastrane, doprineli su na velika vrata povratku sifilisa, ali i ostalih polnih bolesti u Srbiju.

Naime, mnogi prilikom ugovorenog intimnog odnosa ne koriste nikakav vid zaštite, a i olakšan način za menjanje partnera putem mobilnih aplikacija, prema procenama stručnjaka, doprinelo je tome što je broj zaraženih od sifilisa u Srbiji trenutno trostruko veći nego pre deset godina.

Lazar M. (34) iz predgrađa Beograda samo je jedan od onih kojima je Tinder omogućio da menja partnerke češće nego što mu je to ranije polazilo za rukom, međutim, pre nekoliko meseci kod njega su se pojavili simptomi pomenute polno prenosive bolesti. Kako objašnjava, iako mu je ova popularna aplikacija pomogla da ostvari san i da poput pravog Kazanove često menja devojke, sada proklinje dan kada je odlučio da je instalira.

- Po prirodi sam stidljiv i ranije sam imao mnogo problema da pronađem devojku. Međutim, kada sam otkrio Tinder, shvatio sam da mi je bolje da ih menjam nego da se dosađujem s jednom. Za mesec dana imao sam 15 partnerki s kojima sam bio intiman. Zbog toga i ne znam koja me je zarazila. Iskreno, te devojke nisu bile lepotice, ali bile su pristojno obučene i uglavnom pametne, zbog čega sam bio siguran da nemaju polnu bolest - objašnjava Lazar.

Stastistike su poražavajuće - 135 obolelih od sifilisa, gonoreje i genitalne hlamidijaze registrovano je u Vojvodini, 91 slučaj sifilisa i gonoreje registrovan je u Beogradu.

Međutim, on je samo jedan od onih koji su upravo zbog nezaštićenog intimnog dnosa oboleli od sifilisa, za koji se donedavno smatralo da je u našoj zemlji iskorenjen.

Naime, podaci o polno prenosivim infekcijama u Srbiji u periodu od januara do juna ove godine, a koje je objavio Institut za javno zdravlje Srbije "Milan Jovanović Batut", pokazuju da je samo u prvih šest meseci ove godine prijavljeno 417 osoba obolelih od sifilisa, gonoreje i genitalne hlamidijaze. Doktorka Danijela Simić iz Instituta „Batut“ ističe da je moguće da je broj obolelih još veći, ali da deo njih ne ulazi u statistiku.

- Neki ne prijavljuju da su bolesni, a moguće i da lekari nisu prijavljivali one koje pregledaju, iako su u obavezi to da čine - kaže dr Simić.

Psiholog prof. dr Radomir Čolaković za "Alo!" objašnjava da je sasvim logično da su se mnogi okrenuli pronalaženju partnera za intimne odnose putem društvenih mreža za upoznavanje jer živimo u svetu otuđenosti.

- Ove aplikacije mogu biti vrlo opasne jer se često iza te vrste komunikacije kriju polno devijantne osobe, odnosno psihopate - kaže Čolaković.

Stanje u Evropi

Endru Amato Gauči, stručnjak za polno prenosive bolesti i virusni hepatitis pri Evropskom centru za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti (ECDC), kaže da se širenje sifilisa u Evropi intenzivira zbog zabrinjavajućih trendova u ljudskom ponašanju.

- Aplikacije Tinder i Grindr, kao i sajtovi koji olakšavaju pronalaženje intimnih partnera, nesumnjivo utiču na širenje polno prenosivih bolesti kao što je sifilis. Broj obolelih u EU povećan je za 70 odsto. U nekim zemljama zabeležena je prava epidemija, a prvi na listi je Island, gde je broj slučajeva obolelih porastao za čak 876 odsto. Sledi Irska sa 224 odsto, dok je u Britaniji i Nemačkoj broj obolelih od sifilisa više nego udvostručen - rekao je Gauči.

Tagovi