Region

DJEVOJČICA KOJU JE SISTEM IZDAO! Bila pretučena i silovana, a onda joj je prerezao vrat

Autor Uroš Matejić

"Amber alert" je dobio ime po djevojčici Amber, koju je sistem na neki način izdao, ali čija smrt je promijenila sve.

Izvor: Youtube/PrintScreen

Srbija je dobila svoj "Amber alert", pod nazivom "Pronađi me", kako bi se povećala šansa da budu pronađena nestala djeca i kako bi potraga bila brza, uspešnija i u njoj učestvovalo što više ljudi. "Amber alert" je dobio ime po djevojčici Amber, koju je sistem na neki način izdao, ali čija smrt je promijenila sve.

Uobičajena policijska praksa u svijetu je bila da potraga za nestalim osobama, pa i djecom, počinje posle 24 ili 48 časova, da bi se dala šansa onima koji su pobjegli od kuće u afektu, ili otišli kod momka ili djevojke da se vrate. Na taj način policija je štedela resurse, ali jedan tragičan događaj iz 1998. godine promijenio je sve procedure i svijet je dobio sistem "Amber alert" koji umnogome povećava šanse za pronalazak nestale djece.

Sistem "Amber alert" dobio je ime po djevojčici Amber Hagermen, koja je sa roditeljima i mlađim bratom živjela u Arlingtonu, u Teksasu, u Sjedinjenim Američkim Državama. Amber je bila djevojčica koja je živela tipični američki život, vozila bicikl, bila u izviđačima i ni po čemu se nije razlikovala od vršnjakinja. Sve se to promijenilo 13. januara 1996. godine. Njen mlađi brat i ona odvezli su se biciklima do parkinga napuštene prodavnice, jer je tamo bila postavljena rampa za bicikle, pa su se sva djeca tu okupljala. Brat je otišao, djevojčica je ostala, što je bila fatalna greška.

Njenu otmicu vidio je jedan stariji stanovnik Arlingtona, koji je kasnije svejdočio da je primijetio tambi pik-ap, crne ili teget boje kako staje i kako vozač grabi dijete. Djevojčica je vrištala i otimala se, ali je vozač pik-apa bio prejak za dijete koje nije uspjelo da se spasi.

Svjedok je pozvao policiju i prijavio slučaj. Patrola je brzo došla i zabilježila šturi opis koji je dao svjedok, da je otmičar bijelac ili hispanoamerikanac, star između 25 i 40 godina, prosječne visine, prosječne građe. Opis koji nije mogao mnogo da pomogne policiji. Iako je svjedok bio star, a opis bio uopšten, počela je obimna potraga, a pošto je u pitanju bila otmica, uključili su se i agenti FBI. U potrazi je učestvovalo čak 60 policajaca. Nažalost, sve je bilo uzalud.

Prolaznik koji je šetao psa pronašao je tijelo djevojčice Amber pet dana kasnije, bačeno u jedan potok. Mesto gdje je pronađeno tijelo bilo je udaljeno manje od 10 kilometara od parkinga gdje se dogodila otmica. Autopsijom je rekonstruisana agonija kroz koju je dijete prošlo. Zločinac ju je držao živu dva dana, bila je pretučena i silovana, a onda joj je prerezao vrat. Tijelo je pronađeno bez odjeće, osim jedne čarape.

Policija u Arlingtonu zaključila je da je nabujala voda telo donela na mesto gde je pronađeno i da je nemoguće utvrditi gdje se prije toga nalazilo. Ni forenzika nije bila od velike pomoći. Voda je sprala najveći dio dokaza sa tijela i detektivi zapravo nisu imali odakle da krenu. Telefon u stanici zvonio je s vremena na vrijeme i ljudi su dijelili određene informacije, ali na kraju - svi tragovi su se izgubili.

Američka javnost je bila toliko šokirana da su rešili nešto da preduzmu i da se naprave sistem koji će povećati šanse za preživljavanje djece koja su žrtva kriminalnih otmica. I napravljen je sistem "Amber alert" koji nosi ime u čast ubijene djevojčice iz Arlingtona, a zahvaljujući kome su spašeni nebrojeni životi.