Region

SRBIJA: UVODE SE PRAVILA OBLAČENJA U ŠKOLE! POMINJU SE I UNIFORME!

Autor Mirela Ljumić Izvor Kurir

U slučaju da učenik ili učenica dođu u školu nepristojno odeveni, biće opomenuti. Posle dve opomene biće umanjena ocena iz vladanja - navodi se na sajtu Trinaeste beogradske gimnazije

Izvor: MONDO/Goran Sivački/Twitter/@drustvenidrug/screenshot

Pred sam početak nove školske godine sve više škola u Srbiji uvodi nova pravila oblačenja. I dok će đacima biti zabranjeno nošenje majice bez rukava i na bretele, bermuda, majica koje otkrivaju stomak, pocijepanih pantalona, trenerki, dukserica s kapuljačama, prosvjetari kažu da bi možda bilo dobro ponovo pričati o uvođenju uniformi.

- U slučaju da učenik ili učenica dođu u školu nepristojno odjeveni, biće opomenuti. Posle dvije opomene biće umanjena ocjena iz vladanja - navodi se na sajtu Trinaeste beogradske gimnazije.

Takođe i Srednja škola u Svilajncu je na sajtu istakla pravilnik o oblačenju, a direktorka Slađana Stojanović kaže za Kurir da bi svaka škola obavezno trebalo da ima kodeks oblačenja koji će se poštovati.

- Naročito je to bitno za srednjoškolce, koji su tinejdžeri i adolescenti, te se u tim godinama slobodnije odjevaju nego što je primjereno za školu. U školi je važno, pored dobre saradnje između nastavnika i đaka, uspostaviti i dobar odnos s roditeljima koji će podržati pravila oblačenja. Nastavnici su takođe ti koji će dati primjer đacima kako bi trebalo da se oblače i doprinose očuvanju školskih vrijednosti i njenom poštovanju - ističe Stojanovićeva.

- U našem pravilniku jasno stoji da će učenici koji se ne budu pridržavali pravila o odjevanju biti udaljeni s nastave. Nastavnici će ih poslati kući da se adekvatno obuku, a izostanak sa časa u te svrhe će biti evidentiran kao neopravdan.

Milorad Antić, predsjednik Foruma srednjih stručnih škola, smatra da je pravilnik o oblačenju u školama odlična stvar, ali i da bi se ponovo trebalo pričati o uvođenju školskih uniformi.

- Đaci danas dolaze u škole kao mangupi s gradskog asfalta, djevojčice u kratkim suknjama, majicama na bretele, golih stomaka. Uvođenje jasno istaknutog pravilnika, čak i u hodnicima škole, riješio bi ovaj veliki problem, ali bi uniforma riješila i dublje probleme, poput troškova roditelja za kupovinu garderobe od septembra do juna, a i dobio bi se vizuelni red u školi koji pokazuje materijalno stanje - ističe Antić i dodaje:

Garderoba zabranjena u mnogim školama

majice s bretelama

majice bez rukava
majice s dubokim dekolteom
majice koje ne pokrivaju stomak i leđa
šorc
bermude i pantalone iznad kolena
pantalone spuštenog i plitkog struka
pocepane (razrezane) pantalone
mini-suknje
helanke (ukoliko nisu prekrivene dužom tunikom)
papuče
obuća s previsokim potpeticama
providna ili tesna odeća
trenerke
dukserice s kapuljačama

 - Ako bismo pričali o uniformama, ja sam za to da se deci obezbedi uniforma bez plaćanja poreza. U današnje vreme bi škola mogla da angažuje modnog kreatora koji bi kreirao izgled uniformi, boje za svaki razred i da svako od njih na uniformi ima naziv škole. Tako bi, recimo, i ljudi na ulici ili u prevozu mogli da vide u koju školu ide neko dijete, a smanjilo bi se i vršnjačko nasilje među djecom zbog načina oblačenja.

Neprihvatljivo je da učenik dolazi obučen kao za izlazak ili plažu

Sociolog Jelena Radović za naš list kaže da se učenici oblače onako kako ih roditelji vaspitavaju.

- Djeca oblače ono što im je pristupačno i neprihvatljivo je da učenik u školu dolazi obučen kao za izlazak ili plažu. Pristojan način odjevanja je tema koja se proteže prije početka svake školske godine, o čemu i roditelji treba da povedu računa i da skrenu djeci pažnju, jer sve potiče iz kuće. Ako uzmemo u obzir pitanje uniformi, onda bi njihovo kupovanje pa i održavanje bilo opet o njihovom trošku, što bi mogao biti problem - objašnjava Radovićeva.

Antić ističe i da uniforme ne treba da budu nametnute, već da škole o tome prvo razgovaraju s roditeljima na savetima roditelja, a onda i sa đačkim parlamentom.

- Ministarstvo može samo da da preporuku, ali odluka o tome može da se donese i na nivou škole kako bi se nastavila tradicija i poboljšale vrednosti.

Nikola Topalović, pomoćnik direktora beogradske OŠ "Pavle Savić", potvrđuje da ova škola ima pravilnik oblačenja koji se uglavnom poštuje.

- Međutim, dešava se da učenik dođe u šorcu. Pozovemo roditelja, on je na poslu i mi ne smemo dete samo da pustimo kući te mora da ostane na času i samim tim urušavamo ugled škole. Zato ćemo u septembru revidirati pravilnik, koji će biti koncizniji. Bilo je i priče o uvođenju uniformi na savetima roditelja, ali su mišljenja podeljena, jer to roditelji plaćaju i onda oni treba da se izjasne.

Tagovi