Region

BELIVUK I MILJKOVIĆ UNIŠTAVALI LEŠEVE I VJEROVALI DA POLICIJA I TUŽILAŠTVO NEĆE MOĆI DA DOKAŽU ZLOČINE, ALI ...

Autor Mirela Ljumić Izvor Kurir

Pripadnici klana, koji će 17. oktobra ponovo sjesti u optuženičku klupu, bazirali svoju odbranu pred sudom na zastarjeloj taktici

Izvor: Ana Paunković, Stefan Stojanović, Nikola Anđić

Pripadnici klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića u ponedeljak bi prvi put javno trebalo da iznesu svoju odbranu na optužbe da stoje iza najmanje sedam ubistava, jednog silovanja, nelegalnog držanja oružja i trgovu drogom. Na pripremnom ročištu, koje je održano pred početak suđenja vođe klana, kao i ostali optuženi koji nisu sklopili sporazum sa tužilaštvom, izjasnili su se da nisu krivi.

Izvor: MUP Srbije

  - Marko Miljković, koji je osporavao optužnicu i sve dokaze na kojima se ona temelji, delimično je tokom svog uvodnog izlaganja otkrio i tezu na kojoj će se, može se očekivati, temeljiti njihova odbrana, a to je "nema tela, nema dela" - podseća sagovornik Kurira.

Brojni dokazi x DNK tragovi x Iskazi svedoka-saradnika x Prisluškivani razgovori x Snimci sa kamera x Fotografije žrtava

Slučaj dečaka

U prilog toj tezi koju je izneo za sudskom govornicom u Specijalnom sudu, citirao je dve presude kojima su okrivljeni oslobođeni jer tela nikada nisu nađena, a jedna od njih je nestanak dečaka Đorđa Andrejića (13) 2010. godine u okolini Požarevca. Sudbina dečaka nije otkrivena, a njegova majka bila je optužena za ubistvo, ali je na kraju postupka pravosnažno oslobođena. Sagovornik Kurira podseća i da su pripadnici kriminalne grupe posle svakog ubistva razmenjivali fotografije, ali i poruke o izvršenom zločinu preko aplikacije Skaj, i da su i u tim porukama često ponavljali rečenicu "nema tela, nema dela".

Profesor Škulić Okrivljeni se može oglasiti krivim i bez leša

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, dr Milan Škulić, u autorskom tekstu objavljenom prošle godine objasnio je da li u vođenju krivičnog postupka nema dela, kada nema tela. - Kada se radi o većini krivičnih postupaka za ubistvo, telo ubijenog čoveka je dokaz, uvek se vrši obdukcija ili ekshumacija leša. Dokaz je i nalaz i mišljenje veštaka, kao i njegov iskaz, ali se i bez takvih dokaza, ako se iz bilo kojeg razloga ne može pronaći leš, okrivljeni može oglasiti krivim za ubistvo, ukoliko sud na temelju svih ostalih dokaza oceni da je učinio to krivično delo - objasnio je Škulić.

Izvor: MUP Srbije

- Razmjenjivali su poruke u kojima su vođe klana davale instrukcije da se "klanica" u Ritopeku i svi tragovi zločina detaljno očiste, da ako "padnu" ne bude dokaza protiv njih. Eksplicitno su koristili i rečenice "ne mogu nam ništa", "sve je očišćeno" i slične. Posle jedne otmice, pisali su o tome kako hitno moraju da kreče prostorije na stadionu jer "mnogo krvi ima". "Sve išmirglano i varikinom prebrisano", pisao je Miljković tada i ohrabrivao ostale da ne paniče ako dođe policija. "Što se djela tiče, ne mogu nam ništa, nema tijela. Ako nešto bude, neka se brane ćutanjem, al' nema šta da bude, nema tijela, isjekli smo ga" - otkriva sagovornik Kurira upućen u dokazni materijal Tužilaštva za organizovani kriminal.

Međutim, kako naš sagovornik objašnjava, iako su se trudili da prikriju tragove, brojni su pronađeni u kući u Ritopeku, te njihova teza "nema tijela nema djela" ne stoji.

Detaljno objasnio

- Svjedok-saradnik Bojan Hrvatin detaljno je objasnio kako su se rješavali tijela ubijenih, koja su mljeli u mašini, pakovali u džakove, a potom odlazili do Dunava i tamo bacali ostatke. Osim njegovog svjedočenja, postoje i drugi tragovi, DNK tragovi pronađeni,

  kako u Ritopeku, tako i u samoj mašini za mljevenje, zatim komunikacija pribavljena putem Skaja, ali i razgovori i snimci koje su zabilježile kamere postavljene oke kuće. DNK tragovi pronađeni su i u kolima kojima su žrtve prevožene. Tako da, u konkretnom slučaju, tužilaštvo i sud imaju brojne druge dokaze koji otkrivaju sve o sedam likvidacija - dodaje izvor Kurira.

Bili opušteni Brate, uvek je sve čišćeno

Kriminalna grupa Veljka Belivuka i Marka Miljkovića uhapšena je 4. februara prošle godine. Neposredno pre toga, na grupi su razmjenjivali poruke o tome da ne treba da brinu, jer dokaza protiv njih nema. - "Ako nađu nešto pitanje je koliko je to validno na sudu, koliko je čist uzorak, jer, brate, uvek je sve čišćeno i nadam se da su posle još jedanput još detaljnije očistili". "Nema tijela brate", "brate to je najbitnije" - neke su od poruka navodno pronađene u telefonu svedoka-saradnika Bojana Hrvatina, koji je naknadno uhapšen.

Izvor Kurira objašnjava da je teza "nema tijela, nema djela" zastarjela, jer sada pored DNK analiza, postoje i mnoge druge sofisticirane metode koje mogu da dokažu ubistvo.

- Ova teza važila je uglavnom dok nisi bila razvijena biološka veštačnja pomoću kojih je sada, uz druge dokaze, moguće dokazati nečije ubistvo - objašnjava izvor.