Moguće je da se radi o onlajn izazovu, a snimak je izazvao lavinu komentara zabrinutih ljudi.
U ponedjeljak uveče, u 21.15, dječak iz Osijeka je u mrklom mraku sjedio na stolici usred Ulice Alojzija Stepinca i čekao da naiđe automobil. Vozač koji mu je prilazio uspio je da primijeti mladića i na vrijeme stane, nakon čega je dječak sa osmjehom ustao, podigao stolicu i udaljio se ne gledajući da li vozilo ide u suprotnom smjeru.
Vozač je sve ovo snimio ugrađenom kamerom u vozilu, koja prati sve što se dešava tokom vožnje. U pitanju je bio Branimir Hakenberger, profesor sa Odsjeka za biologiju Univerziteta u Osijeku, koji je snimak podijelio na društvenim mrežama. "Uticaj društvenih mreža, čista obest, odsustvo realnog sistema vrijednosti, urušen sistem obrazovanja, sve to zajedno ili nešto sasvim drugo!? Ne znam više", napisao je profesor.
"Pogledajte šta je moglo da se desi", rekao je Hakenberger i zaključio: "Možda neko prepozna lik i onda obavijesti roditelje šta im dijete radi. Da li je u pitanju TikTok izazov ili nešto slično, nije važno. Međutim, ovom djetetu je potreban hitan vaspitni tretman. Osim što ugrožava svoje zdravlje i život, ugrožava i sudbinu vozača i ko zna šta još".
Incident sa mladićem u Osijeku potvrdio je i Centar za sigurniji internet (CSI), koji je dio Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, organizacije za zaštitu djece od zlostavljanja i seksualne eksploatacije putem interneta. "Ponašanje mladića na snimku smatramo ugrožavanjem saobraćaja", rekli su i dodali da on dovodi u opasnost svoj život i zdravlje drugih i da se radi o krivičnom djelu.
Oni su se osvrnuli na mogućnost da je to izazov sa TikToka, ističući da se uključivanjem u opasne trendove i izazove pokazuje "mračna strana onlajn svijeta". "Nepromišljajući kritički o sadržaju, djeca i mladi mogu da previde opasnosti koje izazovi nose sa sobom", rekli su oni, napominjući da je jedan od izazova koji se širio aplikacijom bio i ležanje na putu dok ne naiđe automobil.
Mladić sa snimka je navodno pronađen, a iz CSI kažu da se nadaju da će nadležne institucije preduzeti sve mjere. Istovremeno, osuđuju komentare ispod objava na društvenim mrežama koji pozivaju na nasilje nad mladićima. Centar je saopštio da u takvim situacijama treba pozvati policiju i razgovarati sa djetetom.