Region

BIĆE NAJZAD GOTOVO - OTKRIĆEMO DA LI JE ZORAN UBIO JELENU MARJANOVIĆ! Uskoro izricanje presude, evo šta će se dešavati

Autor Kristina Mitrović Izvor mondo.rs

Zoranu Marjanoviću, suprugu ubijene pjevčice Jelene Marjanović, u petak će biti izrečena presuda nakon višegodišnjeg suđenja.

Izvor: Kurir/Printscreen/Zorana Jevtić

Suđenje Zoranu Marjanoviću za ubistvo supruge Jelene Krsmanović danas će u 11 sati, posle šest i po godina od ubistva, konačno biti završeno izricanjem presude Višeg suda u Beogradu. Ovom presudom konačno će se doći do odgovora na pitanje koje svi postavljaju godinama - Da li je Zoran ubio Jelenu?

Sudski proces koji traje tri godine danas će biti okončan prvostepenom presudom postupajućeg sudskog vijeća koje od 5. novembra 2019. godine vodi glavni pretres protiv Zorana Marjanovića dokazuje da je počinio teško ubistvo supruge, pjevačice Jelene Krsmanović.  Zoranu je zbog ovog krivičnog djela zaprijećena kazna zatvora do 40 godina.

 U ovu sudnicu Zoran Marjanović bi trebalo da dođe sa svojim braniocima advokatima Veljkom Delibašićem, Nikolom Dumnićem, Aleksandrom Zarićem i Stefanom Jokićem. Ovaj tim advokata Zorana zastupa od hapšenja 16. septembra 2016. godine.

Tužilaštvo predložilo da dobije 40 godina zatvora

Više javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je u završnoj riječi pred presudu, da Zorana Marjanovića oglasi krivim i osudi ga za ubistvo supruge Jelene Marjanović na maksimalnu kaznu koja iznosi 40 godina zatvora.

U završnoj riječi, zamjenik Višeg javnog tužioca Nikola Uskoković izjavio je da je dokazano da je Zoran 2. aprila 2016. godine, oko 17 sati u blizini kanala koji se nalazi u naselju Crvenka u Borči, kod električnog stuba broj 220, na svirep i podmukao način ubio svoju suprugu.

Šta se dešava ako ga osude?

Ukoliko Marjanović bude oglašen krivim sudija će reći sankciju, a potom i obrazloženje presude, odnosno, šta je sud cijenio kao dokaze koji su opravdali sumnju da je Zoran Marjanović izvršio teško ubistvo.

Ali ako osuđujuća presuda bude donijeta Zoran u zatvor neće ići odmah jer ova presuda neće biti pravosnažna i samim tim njegovi advokati će imati pravo žalbe drugostepenom sudu, u ovom slučaju Apelacionom sudu u Beogradu.

Žalbe

Žalbe se ulažu po prijemu obrazloženja presude u pisanom obliku i to u roku od dvije nedelje od njenog dostavljanja. Sudije ove institucije po prijemu žalbe razmatraju da li ona ima osnova, a potom i samu presudu – da li je zakonita, da li su povređena prava postupka i okrivljenog, ali i da li su dokazi koji su izvedeni tokom postupka dokazali stepen opravdanosti krivice – odnosno da li su dovoljni za donošenje presude.

Ukoliko Apelacioni sud utvrdi da je potrebno izvesti još neki dokaz, obrazložiti neki detalj posebno i dodatno, ali i ako utvrdi da je došlo do kršenja nekog zakona tokom postupka, ovaj sud može poništiti presudu i naložiti Višem sudu u Beogradu da Marjanoviću ponovo sudi. Takođe, može predložiti da se krivično djelo za koje se osumnjičeni tereti prekvalifikuje za neko blaže.

Isti slučaj je i ukoliko Zoran Marjanović bude oslobođen, te Više javno tužilaštvo u Beogradu uloži žalbu na tu odluku. Do čekanja pravosnažnosti presude, za koju ne postoji zakonski rok jer se ne radi o pritvorskom predmetu, zatvorska kazna, ukoliko bude izrečena, neće stupiti na snagu odmah.

Međutim, Zoran Marjanović danas može završiti iza rešetaka i to ukoliko Viši sud prihvati predlog tužilaštva koje je na završnim riječima predložilo da Marjanović bude osuđen na kaznu zatvora od 40 godina i da mu se ponovo odredi pritvor.

Optužnica

Marjanović je optužen za krivično djelo teško ubistvo, za koje je zaprijećena kazna zatvora do 40 godina zatvora i brani se sa slobode. Tužilaštvo ga tereti da je 2. aprila 2016. godine ubio suprugu Jelenu na nasipu u Borči, dok je u neposrednoj blizini mjesta zločina bila i njihova maloletna ćerka, koja je tog popodneva sa njima došla na nasip Crvenka u Borči.

Marjanoviću je 2019. sud vratio puno starateljstvo nad djetetom, koje mu je oduzeto posle smrti supruge.

On se od 12. juna 2018. brani sa slobode, pošto mu je tog dana Apelacioni sud ukinuo pritvor, u kojem je bio deset mjeseci. Bio je uhapšen 15. septembra 2017. godine, godinu i po od ubistva. I prije toga je bio privođen, ali je nakon ispitivanja u policiji i na poligrafu puštan zbog nedostatka dokaza.