Severni Jadran ove godine je preplavljen meduzama, zbog čega se kupačima savetuje oprez.
Meduze su ove godine preplavile severni Jadran, Centar za istraživanje mora u Rovinju dobija stotine video snimaka "želatinastih organizama" i poziva građane da nastave da šalju fotografije i snimke meduza jer pomažu naučnicima.
"To je dobar način da se vidi distribucija vrsta, koliko ih ima i gde se najčešće javljaju“, objašnjava on.
Najviše informacija dobili su o meduzi kompas, a dr Kogovšek smatra da je to zbog činjenice da ova vrsta može da izgori. U Centar je stiglo mnogo informacija o rebrima, morskim orasima.
"Kompasna meduza može da izgori i njen dodir može da boli, posebno one sa osetljivom kožom i decu, ali za oko 24 sata sve bi trebalo da prođe", kaže dr Kogovšek.
"More je ove godine drugačije. Meduze se lakše prilagođavaju tim uticajima nego, na primer, plava riba“, objašnjava dr Kogovšek, objašnjavajući moguće uzroke tolikog broja meduza, dodajući da je možda u pitanju temperatura, možda neki drugi faktor.
Na pitanje da li će tako biti celo leto, ona kaže da su meduze prisutne tokom cele godine, a najviše ih je zimi.
"Sada je sezona meduza kompasa, od februara do jula. Zatim slede druge vrste, svaka vrsta ima svoje godišnje doba kada se pojavi“, objašnjava on.
Meduze ne bi trebalo da budu preterano opasne, ali ipak treba paziti u njihovoj blizini.
"Nema velike opasnosti, ali ih pozivam da ih ne diraju. To su lampe sa žarnom niti, sve sijalice imaju otrove, ne znamo kako će to uticati na kupače“, zaključuje dr Tjaša Kogovšek iz Centra za istraživanje mora u Rovinju za N1 .