Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom raspolaže dobrima stečenim nelegalnim poslovima.
Imovina stečena ilegalnim poslovima stavlja se na raspolaganje društvu i državi, pa je tako Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom Srbije stiglo na stotine stanova, placeva, preduzeća...Ovaj sistem Srbija primjenjuje duže od decenije, a dešava se i da se imovina vrati ukoliko se optuženi oslobodi krivice.
Poslednji koji se upisao na spisak za oduzimanje imovine je klan Velje Nevolje, na toj listi već su članovi zemunskog klana, Legija, na desetine manje poznatih narkodilera, privredna mafija. Najvrijednije oduzeta imovina do sada, pripada Darku Šariću, a da li će mu Direkcija vratiti oduzeto ili ne, zavisi od ishoda suđenja za trgovinu narkoticima i pranje para koje Šarić čeka u kućnom pritvoru.
"Ako su u pitanju kuće, placevi gledamo da to izdamo i da se na adekvatan način plaćaju sve dažbine, sve obaveze i da se to s vremena na vrijeme renovira, da se ulaže u te objekte i da se ti objekti sačuvaju u približnoj vriednosti u kakvoj su i oduzeti, jer mi nikada ne znamo ako je privremeno oduzeto da li će ta imovina biti vraćena, a za slučaj vraćanja imovine gledamo da što manje sa budžeta platimo onima koji potražuju te stvari", kaže direktor Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom Srbije Milan Stevović.
U nadležnosti Direkcije su četiri broda, isto toliko restorana, tri hotela, bife. Raspoložu sa više od stotinu hektara zemljišta i hiljadama kvadratnih metara stambenog prostora. Predmeti čija vrijednost ne prolazi čuvaju se u trezoru Narodne banke Srbije.
"Oduzimaju se raznorazne vrijednosti, počev od nakita, starih novčića imamo iz doba Rimskog carstva, imamo impozantnu galeriju slika od 27 umetničkih djela koja su oduzeta od počinilaca krivičnih djela, do naravno zlatnih poluga, koje smo izlivali", naglašava Stevović.
Više od 200 automobila u jednom od magacina
Direktor Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom Srbije ističe da se u jednom od magacina direkcije nalazi oko 200 automobila, čija se vrijednost mjeri milionima.
"Oni najskuplji čuvaju se u posebnoj prostoriji, a među njima je i ferari koji je u trenutku oduzimanja vrijedio 350.000 eura", kaže Milan Stevović.
Prema njegovim riječima, vrlo rijetko se prodaju automobili, pogotovu oni koji su privremeno oduzeti.
"Nemamo ni pravo to da radimo, ali u tom nekom segmentu, vozila propadaju pa propadaju pa smo vidjeli da je bolje da dajemo određenim institucijama i državnim organima kojima je to potrebno", ističe direktor srpske Direkcije.
Ideja o oduzimanju imovine, kao oblika borbe protiv organizovanog kriminala osmišljena je u Italiji. Čuveni sudija Falkone zaključio je da kriminalne grupe funkcionišu kao "preduzeća". Zato, kako je rekao, ukoliko im oduzmete imovinu, "preduzeće" će se samo urušiti.