Region

ŽENA KOJA JE PRESUDILA LEGIJI, RIJEŠILA DA PROGOVORI: Posle dugogodišnjeg ćutanja pomenula TRI važna imena 

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Mesarovićka je smatrana jednom od najmoćnijih ličnosti u Srbiji, a onda je 2013. godine razriješena sa funkcije predsjednice Visokog savjeta sudstva.

Izvor: Profimedia/Youtube/ #ODGOVOR Prva TV /screenshot

Nata Mesarović, bivša predsjednica Visokog savjeta sudstva i Vrhovonog kasacionog suda Srbije, koja je presudila ubicama Zorana Đinđića, prekinula je dugodišnje ćutanje gostovanjem na Al Džaziri, gdje je, između ostalog, rekla pod kakvim je pritiscima donijela osuđujuću presudu komandnom vrhu Jedinice za specijalne operacije na čijem je čelu bio Milorad Ulemek Legija.

Mesarovićka je smatrana jednom od najmoćnijih ličnosti u Srbiji, a onda se njena reputacija urušila, kada je u javnosti optužena za propalu reformu srpskog pravosuđa, zbog čega kasnije, nakon penzionisanja, nije primljena u advokatsku komoru pod obrazloženjem da je nedostojna.

Ispričala je kako je izgledala neverbalna komunikacija između sudskog vijeća i Legije, koji je svoju završnu riječ na suđenju dao obučen u majicu na kojoj se nalazio zaštitini znak JSO – glava vuka sa ispisanom porukom “terorizam je bolest, pozovite doktora”.

"To je bilo negdje pred sam kraj sudskog procesa, posle tužiočevog davanja završnih riječi. Legija je došao u majici, sa navježbanim mišićima, okrenut direktno prema predsjedniku vijeća, odnosno meni. Stajao je, iznosio svoju završnu riječ, a one čeljusti vuka sa majice su se sklapale i rasklapale dok je govoro. I to doživljavate kao neku vrstu pritiska, privida prijetnje", opisala je bivša sudija Specijalnog suda za organizovani kriminal nezaboravni detalj sa ovog suđenja.

Mesarovićka posle dosta godina od završnog suđenja, misli da je Legijina poruka bila prije upućena specijalnom tužiocu nego njoj, jer je nekoliko dana prije toga tužilac iznio završne riječi.Tokom sudskog postupka nekadašnji pripadnici JSO dolazili su na suđenja sa majicama koju je i Legija imao u sudnici. Mesarovićka navodi da je za ovo suđenje bio veliki pritisak tadašnje vlasti, ali i opozicije, kao i da je ona svakodnevno u medijima pominjana u negativnom kontekstu. Čak je i tadašnji ministar pravde Zoran Stojković javno govorio da Specijalni sud treba ukinuti.

"Nije bilo lako sve to preživjeti. Ja sam tada iza sebe imala 25 godina radnog staža, možda i više, i do tada niko nije imao primjedbu na moj rad, a onda vas odjednom stavljaju u grupu nekakvih osoba koje su kriminalizovane", rekla je Mesarović navodeći da joj je bilo bitno da žrtva, porodica ali i građani Srbije imaju pravo da znaju šta se desilo, na šta je uslijedilo pitanje novinarke Ivane Momčilović Odobašić “da li znamo šta se tog dana desilo”?, pitala je Natu Mesarović.

"Svi su očekivali da se na glavnom pretresu vodi istraga o navodonoj političkoj pozadini ubistva premijera. Ja mislim, ako je to trebalo da se radi, trebalo je uraditi odmah nakon ubistva. Vijeće je utvrđivalo pozadinu toga, ali mi smo bili vezani optužnim aktom. Jeste punomoćnik oštećenih advokat Srđa Popović podnosio predlog tužiocu za proširenje optužice, i to za pobunu JSO, jer je smatrao da je to prva tačka odakle treba početi sa istraživanjem političke pozadine. Međutim, meni je žao što javnost nije upoznata sa sadržinom tog zahtjeva za proširenje optužice jer je napravljen utisak da je on tu iznio nekakve nove dokaze i nekakve nove činjenice, koje do tada nisu postojale. To prosto nije istina i to javnost treba da zna, jer se njegov zahtjev za proširenje istrage zasnivao na saslušanju svjedoka Gorana Petrovića, bivšeg načelnika RDB-a, Čedomira Jovanovića i Bebe Popovića", dodala je Mesarović.

Tagovi