Region

PREMINUO TVORAC PLAZME: Svi vole ovaj keks, ali ne znaju kako je zaista NASTAO u Jugoslaviji!

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Preminuo je u 88. godini u Srbiji.

Izvor: Youtube/Printscreen/RTV Biser

Umro je Petar Tutavac, tvorac popularnih keksa Domaćica i jedan od autora recepture Plazma keksa. Preminuo je u 88. godini u Srbiji. Tutavac je stvorio brojne poslastice, prvi u Jugoslaviji napravio grisine i bio prvi stručni majstor keksar u bivšoj državi.

Tutavac je rođen 1934. u Podgradini nedaleko od Opuzena (danas opština Slivno), pisala je prošle godine Slobodna Dalmacija koja je tada objavila njegovu životnu priču i razgovor sa njim. Završio je pletarski zanat u Opuzenu, pa je postao KV radnik pletar. Tada je nekoliko godina pleo korpe u kojima se nosio hljeb, ali se time nije zadovoljio.

Domaćica mu je bila diplomski rad

Godine 1949. preko sindikata se javio na kurs za keksara u Zagrebu koji je raspisala kompanija Kraš, gdje su on i još jedan polaznik izučili keksarski zanat. Zanimljivo je da je bio prvi školovani keksar u tadašnjoj Jugoslaviji. Zatim je otišao u vojsku, a nakon povratka zaposlio se u Krašu.

"Kraš je tada bio jedina konditorska industrija i sve ostale koje su se kasnije pojavljivale potekle su od njega", rekao je tada Petar, koji je uz rad pohađao višu Krašovu školu za inženjera konditora u proizvodnji.

Njegov diplomski rad i prvijenac u konditorskoj industriji bila je Domaćica. Keks je kasnije doživio različite varijacije, ali osnova je ostala ista kakvu je zamislio Petar Tutavac u svom diplomskom radu pedesetih godina prošlog vijeka, pisala je Slobodna.

Nijedan svoj proizvod nikad nije patentirao

Kruna karijere Petra Tutavca dogodila se u Požarevcu. Tamo je osnovao fabriku keksa Bambi, čiji je zaštitni znak lik iz Diznijevog crtića. "Dogovorili smo se da možemo proizvoditi Plazmu, ali da je ne možemo izvoziti na italijansko tržište, a onda sam ja tražio da Italijani ne mogu kod nas izvoziti svoj Plasmon. Takav je bio dogovor, kazao je.

Tutavac niti jedan svoj proizvod nije patentirao.

"To su bila neka druga vremena, kada se znanje nije skrivalo nego se dijelilo. Sve što sam radio, sve moje recepture i proizvodi, rađeni su pod imenom Bambi tehnologije. Uvijek sam smatrao da sve to pripada narodu, da se tako jača društvena snaga i ugled naše zemlje na domaćem i svjetskom tržištu. Bila su to vremena kada su važila neka druga pravila i odnosi među ljudima. Ma meni je dobro i ovako, ja sam srećan čovjek”, rekao je u svom poslednjem razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.

Kako je nastala Plazma

Priča o Plazma keksu počinje davne 1902. godine, kada je Cezare Skoti u Milanu osnovao kompaniju "Sindacato italiano del Plasmon". Četrnaest godina kasnije, 1916. godine, ime kompanije je promijenjeno u "Società del Plasmon", a danas je u vlasništvu velike američke korporacije "Heinz". Kao što i samo ime kompanije kaže, ključni sastojak ovog proizvođača jeste plasmon, odnosno plazma (izolat proteina dobijen iz mlijeka, koji se smatra jednim od najboljih izvora proteina).

Tada na scenu stupa i Petar Tutavac koji se zaposlio u Cezarovoj fabrici se početkom pedesetih godina prošlog vijeka. Desetak godina kasnije, Cezar umire a fabriku kupuje američka kompanija "Heinz", uglavnom i danas prepoznatljiva po proizvodnji soseva, i usledilo je masovno otpuštanje radnika, među kojima se našao i Petar.

Tutavac se vratio u rodni Požarevac, sa namerom da pokrene svoju konditorsku kompaniju. Kako je Petar iz Milana donio znanje sa prethodnog radnog mjesta, rešio je da napravi Plazmu. Ostalo je još samo da se imenuje. Iako je pokazao puno mašte u zadatku izmjene sastojaka, Tepavcu baš i nije išlo kada je došlo do smišljanja imena proizvoda.

Sjetio se da se originalna plazma tada reklamirala pod sloganom "Biscotti per bambini" (Keks za djecu), pa je predložio da ime keksa bude upravo Bambini. Tadašnja vlast nije odobrila strano ime za domaći proizvod, pa je Petar umjesto toga predložio Bambi. Prilično praktično - djeca već imaju lijepe asocijacije na to ime zahvaljujući crtanom, a i logo mu je praktično na tanjiru. Sa tim elementima 1967. godine nastala je fabrika "Bambi".