Region

KOKEZA I BELIVUK IMALI PARALELNU CARINU: Bivši direktor  im pomogao da zgrnu na STOTINE MILIONA EURA!

Autor Milena Mijušković Izvor Kurir

Tada su njegovo ime i prljavi poslovi povezani sa bivšom državnom sekretarkom MUP-a Dijanom Hrkalović i sa Veljkom Belivukom, zvanim Velja Nevolja, sa kojim je, navodno, prema sopstvenom priznanju, poslovni odnos ostvario posredstvom Slaviše Kokeze.

Izvor: Kurir, privatna arhiva

Sofija Radulović, bivša zaposlena u srpskoj Upravi carine i desna ruka nekadašnjeg direktora Miloša Tomića, osumnjičena je da je počinila u dva navrata krivično djelo zloupotreba službenog položaja, a uhapšena je devet mjeseci nakon što je njen nekadašnji šef Tomić priveden zbog sumnje da stoji iza brojih malverzacija u tom preduzeću, koje su učinjene u sprezi sa ljudima iz kriminalnog miljea, ali i pojedninim državnim funkcionerima.

Sofija Radulović je bila imenovana za vršioca dužnosti pomoćnika direktora Uprave carina – Sektor za finansijske, investicione i pravne poslove u Ministarstvu finansija Srbije i tu funkciju je obavljala do maja mjeseca 2021. godine, kada je po dolasku novog direktora Branka Radujka među prvima bila na listi za otkaz. Do tada se Sofija, pišu mediji, u Upravi carine Srbije praktično pitala za sve.

Sada joj se na teret stavlja da je 2017. godine prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja pribavila korist grupi ponuđača iz Beograda, Nemačke i Hong Konga, tako što im je dala prednost u otvorenom postupku javne nabavke elektronskih lokatora.

Iste godine je, kako se sumnja, pribavila korist jednom ponuđaču iz Beograda tako što im je dala prednost u otvorenom postupku javne nabavke uređaja za kontrolu radioaktivnosti.

Posle saslušanja, puštena je da se brani sa slobode.

Ni njen bivši šef nije sjedio skrštenih ruku, pokazali su dokazi koje je policija prikupila i predočila mu, nakon čega je, nemajući kud, i sam priznao djela u martu ove godine kada ga je sa lisicama na rukama u svojstvu građanina privela Uprava kriminalističke policije Srbije, zbog sumnje da je umiješan u organizovani kriminal.

Navodno, uz njegovu pomoć su Kokeza i Belivuk imali "paralelnu carinu", nad kojom je kontrolu imao isključivo Tomić, bez čijeg znanja nije smjelo ništa da se izveze, a čiji uvoz nije kontrolisan, pa je na taj način u Srbiju dovožena ogromna količina robe. Sumnja se da je tako oštećen budžet Republike Srbije za milionske iznose, a da su ljudi iz kriminalne i sportske sfere uspjeli da se obogate, a bogatstvo se mjeri u stotinama miliona eura, pisali su mediji.

Prema nekim navodima, u to vreme su grupu nazivali "Kokezina carinska mafija".

Kokeza je tada, kako se pisalo u vrijeme hapšenja Tomića, preko njega upravljao Carinom, a na jednom sastanku je dogovoreno da će kompletno poslovanje Carinarnice Beograd biti pod patronatom dvojice kriminalaca iz Beograda, što je značilo da su oni postali nadležni za profit i vrstu posla koja se sprovodi na Carini, odnosno posredovali su između firmi i ove infstitucije, otkrili su beogradski mediji.

Suočen sa dokazima, Tomić je priznao svoju ulogu u kriminalnom lancu, a prema navodima pojedinih medija, na spisku imena tamošnje carinske mafije našlo se 15 imena.

Radili sa cigaretama i naftom, propuštali kamione

Dio para su, navodno, pribavili su propuštanjem kamiona sa sumnjivom robom, tako što je broj tablica vozila koje nije trebalo kontrolisati javljan Tomiću i ona, prema naređenju, nisu otvarana ni pregledana na carinskom punktu.

Sumnja se da "carinska mafija" stoji iza šverca nafte, cigareta, automobila, nakita…

Nakon hapšenja Belivukove kriminalne grupe priveden je na razgovor i Slaviša Kokeza, zbog ispitivanja njegove povezanosti sa tim klanom.