ISKAZ

GEJMER NABAVIO SKAJ ZA VELJU I NJEGOVE VOJNIKE: Preko aplikacije slali slike KASAPLJENJA, evo ko je bio Soprano!

Autor Jovana Raičević Izvor Kurir.rs

Gejmer I. K. navodno je nabavio šifrovane telefone Skaj za kriminalnu grupu Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, što je i sam priznao 19. maja u Tužilaštvu za organizovani kriminal Srbije (TOK), prenosi Kurir.

Izvor: Kurir/Dado Đilas, Zorana Jevtić, Privatna Arhiva

Ovaj gejmer je kazao i da je poslije hapšenja Velje Nevolje i članova njene ekipe 4. februara izbrisao sve prepiske i slike klanja i kasapljenja sa Skaja iz njihovih telefona. Medutim, navodno su francuske bezbjednosne službe su sav taj materijal sa Skaja skinule sa glavnog servera i proslijedile srpskoj policiji, piše "Informer".

Firma u Humskoj

Svjedok I. K. je, inače, navodno bio i poslovni partner Veljinog bliskog saradnika Srdana Lalića, sa kojim je registrovao sportsko udruženje "PFK ESPOR TS", čija adresa je, prema Agenciji za privredne registre Srbije, upravo na stadionu Partizana u Humskoj 1, gdje su članovi Belivukove grupe iz redova navijačke grupe "Principi" imali svoj bunker".

 U svom iskazu u Tužilaštvu I. K. je otkrio kako su vojnici Velje Nevolje nabavili od njega Skaj telefone, ali i kako su podaci sa telefona Belivuka i Miljkovića nestali, nakon što su uhapšeni u februaru. Upravo na osnovu njegovog svjedočenja je u najvećoj mjeri rasvijetljena interna komunikacija klana preko aplikacije Skaj, naglašava Informer.

"Preko Srdana Lalića sam se upoznao sa Veljkom i Markom, kojima sam ponudio da im prodam Skaj telefone, što su oni prihvatili. Telefone sam im ostavljao u restoranu, a oni meni na istom mjestu novac. Moj dio posla je bio da od običnog telefona napravim Skaj i za svakog posebno obezbijedim niknejmove (nadimke), te da ugasim te naloge i "spržim" telefone ako se nekome nešto desi", istakao je I. K.

Svjedok je naveo da je nadimak Veljka Belivuka bio "Soprano", Miljkovićev je bio "Kratos", a Srdanov je bio "Beri".

"Njihove nadimke sam sa znao kad su mi naručivali telefone. Tokom komunikacije uglavnom su mi slali tekstualne poruke, glasovne poruke mi niko od njih nije slao. I sam sam imao Skaj i koristio nadimak "Grin", kao "zeleno" na engleskom jeziku."

Kada je I. K. preko medija saznao da su 4. februara uhapšeni Bellivuk i 29 članova njegove kriminalne grupe pogasio je njihove Skaj naloge i telefone vratio na fabrička podešavanja, odnosno, izbrisao je iz njih sve sadržaje. I. K. Je zatim nastavio da koristi svoj Skaj telefon, ali je Skaj platforma ugasena izmedu 17. i 19. marta, kada je od operatera dobio poruku da će se server ugasiti.

lako je ovaj svjedok prije gašenja servera uništio većinu materijalnih dokaza sa telefona Belivuka, Miljkovića i Lalića, ipak je akcijom francuskih službi i policije dio materijala sa servera Skaja skinut i proslijeđen srpskim pravosudnim organima. Upravo na osnovu tih dokaza, prepiske i eksplicitnih snimaka ubistava, u najvećoj mjeri su rekonstruisani jezivi zločini koje su počinili Velja i njegovi koljači.

Aplikacija do 2.200

Na tim snimcima su zabilježena svirepa mučenja i egzekucije šestorice žrtava koje su umirale u najstrašnijim mukama u takozvanoj klanici u okviru kućeu Ritopeku.

Tako je do kazano da su na brutalan i svirep način namamili, oteli i ubi iMilana Ljepoju, Zdravka Radoje vića, Gorana Velickovića, Lazara Vukićevića, Aleksandra Gligorijevićai Nikolu Mitića.

Podsjetimo, prilikom privodenja Veljine bande, policija je, iznmedu ostalog, oduzela od njih čak 44 šifrovana telefona sa aplikacijom Skaj, koja inače košta od 600 do 2.200 eura po te lefonu, u zavisnosti da li se licenca uzima na tri mjeseca, šest mjeseci ili godinu dana.