Kosovski predsednik Hašim Tači najavljuje skore izmene zakona o bezbednosnim snagama Kosova, čime bi se omogućilo njihovo transformisanje u oružane snage, a istovremeno zaobišle ustavne promene, kao i stav Srba, koji se tome protive.
Srpska lista ne učestvuje u radu kosovske skupštine, ali njeni glasovi, kako se tvrdi u Prištini, neće biti potrebni ovog puta da bi se glasalo za izmenu Zakona, odnosno, za Tačijev "plan B", kojim će se "ojačati" uloga KBS do, kako u Prištini veruju, konačnog i zvaničnog formiranja oružanih snaga.
Predsednik Srpske liste Slavko Simić izjavio je Tanjugu da su poslanici Srpske liste protiv formiranja kosovske vojske, i dodao da su za donošenje zakona o vojsci potrebni i glasovi srpskih poslanika u Skupštini Kosova.
"Dok imamo odgovorne Srbe u institucijama Kosovo neće biti u mogućnosti da promeni Ustav Kosova i da marginalizuje Rezoluciju 1244 SBUN. Kfor je jedna zvanična vojna formacija ovde, građanima na KiM potrebna je ekonomska, a ne vojna moć", istakao je Simić.
Kako prenose kosovski mediji, Vojska Kosova bi trebalo da bude formirana ove nedelje usvajanjem novog zakona, koji je pripremilo kosovsko predsedništvo i Ministarstvo kosovskih bezbedonosnih snaga.
"Želim da razjasnim da će narednih dana u skladu sa mojim ustavnim moćima, biti preduzete akcije neophodne za legalnu transformaciju dugo očekivane Kosovske vojske, koja će postati realnost, zahvaljujući dopunama zakona o bezbednosnim snagama Kosova", rekao je Tači u nedelju u Prištini.
Zakon navodno predviđa promenu misije KBS i trebalo bi da imaju ulogu u odbrani suverniteta Kosova, a ne kao do sada reagovanje u vanrednim situacijama.
Amerikanci zapeli za vojsku Kosova
Finalizacija "Vojske Kosova" do 2024.
KBS neće moći da kroz ovaj zakon promene svoj naziv Kosovske oružane snage ali je predviđeno da ove snage poseduju odgovarajuće oružje.
O nacrtu Zakona o transformaciji KBS-a u kosovsku vojsku poslanici kosovske skupštine trebalo bi da raspravljaju narednih dana.
Transformacija KBS-a je, kako prenosi portal "Kos sev", bila moguća samo usvajanjem ustavnih amandmana, za koje su potrebni dvotrećinski glasovi manjinskih zajednica od najmanje dve trećine prisutnih poslanika u kosovskoj skupštini, što su srpski poslanici do sada u više saziva ove skupštine odbijali da učine.
Početkom februara, kosovski predsednik rekao je da nema vremena za gubljenje", i da Skupština Kosova treba "odmah" da donese odluku o osnivanju vojske.
"Treba učiniti "poslednji napor" da se ubede poslanici aktuelne Srpske liste da glasaju za takvu odluku - ako se to ne desi, onda treba izmeniti i dopuniti Zakon o bezbednosnim snagama Kosova" , naveo je tada.