Društvo

MFSS: Konsultacije o popisu organizovane kako bi se identifikovali svi rizici

Autor Kristina Stevović

S obzirom da se u medijima pojavio dopis direktorice Uprave za statistiku Ministarstvu finansija i socijalnog staranja od 6. septembra ove godine, ali bez odgovora, dostavljamo i dopis ovog resora od 7. septembra 2021. godine, radi objektivnog informisanja javnosti.

Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

“Shodno članu 46 Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave (“Sl.list CG”, br: 085/21), nadzor nad zakonitošću i cjelishodnošću rada i zakonitošću upravnih akata i drugih upravnih aktivnosti Uprave za statistiku vrši Ministarstvo finansija i socijalnog staranja”, kažu MFSS.

U vezi sa navedenim, resorno ministarstvo predlaže donošenje odnosno izmjene/dopune zakonske regulative, odnosno u ovom slučaju priprema i upućuje Vladi Nacrt zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova, a zakonom se stvara formalni osnov za sprovođenje Popisa i kao takav predstavlja okvir za dalje sprovođenje aktivnosti koje autonomno sprovodi Uprava za statistiku.

“Dakle, konsultacije povodom utvrđivanja Nacrta zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova organizovane su upravo da bi se u saradnji dvije institucije (i pored toga što formalno Nacrt zakona utvrđuje resorno ministarstvo) razmotrio dostavljeni tekst nacrta zakona, identifikovali svi rizici koji mogu uticati na realizaciju najznačajnije aktivnosti Uprave za statistiku, kakva je Popis, a sve u cilju pružanja odgovarajućih inputa odnosno predloga za odlučivanje po ovom pitanju Vladi Crne Gore koja utvrđuje Predlog zakona”, ističu iz MFSS.

Oni navode da u svom obraćanju direktorica Uprave za statistiku u više navrata ukazujete na “insistiranje od predstavnika MFSS na sastancima da se odustane od poštovanja zakonom definisanih procedura i evropskog standarda kvaliteta”

“Što odgovorno odbacujemo kao netačno, budući da je čitav proces konsultacija na pripremi Nacrta zakona sproveden kako bi se u najvećoj mogućoj mjeri poštovali profesionalni standardi, EU regulativa koja nas obavezuje kao zemlju kandidata za članstvo, kao i nacionalno zakonodavstvo u ovom dijelu. U tom cilju je i intencija da se upravo zakonom detaljno propišu sve aktivnosti koje mogu biti predmet tumačenja u postojećem kontekstu sprovođenja Popisa, kao i plana aktivnosti na njegovom sprovođenju, na čemu je jedino i insistirano Upravi za statistiku kako bi se utvrdio najoptimalniji model i vremenski okvir sprovođenja aktivnosti”, navode iz MFSS.