Kilometraža automobila može se lažirati, pa nećete ni primijetiti da je broj pređenih kilometara možda i dvostruko manji od realnog.
Mnogi od nas žele da kupe automobile sa originalnom kilometražom. Međutim, dovitljivi trgovci rado spuštaju kilometražu i to za nekoliko desetina hiljada kilometara. Istraživanja njemačkog auto-kluba ADAK kažu da je skidanje kilometraže sa novijih modela još lakše i teže može da se otkrije.
Mada se i Evropska unija oglašavala povodom prepravljanja broja pređenih kilometra u polovnim vozilima, promjena nema, odnosno na novim modelima automobila nije nikakav problem poigrati se sa kilometrima, kažu njemački eksperti ADAK-a.
To potvrđuje i najnovije istraživanje. Nasumično su izabrana tri automobila: ford "kuga" iz 2019, opel "grandlend X" iz 2020. i pežo 208 iz 2019. Rezultati su pokazali da se kilometraža može falsifikovati već nakon nekoliko minuta, pristupom odgovarajućim uređajem bez mogućnosti da se kasnije otkrije prevara u automobilu.
"Sama servsina knjižica ne znači ništa jer se i ona falsifikuje, najbolje je kupiti automobil od poznanika gdje možete biti sigurni u pređene kilometre", objašnjava Gebelen Elen iz ADAC-a.
U smanjenju kilometraže prednjače rentakar kompanije i lizing kuće. Njihova vozila su očuvana, enterijer im je dobar jer se u njima ne puši, ali se skidaju naljepnice sa servisa i akomulatora i teško je odrediti pređenu kilometražu koja je ponekada duplo veća.
"Ovakva vozila se nude na aukcijma a kupci su najčešće na Balkanu, Rumuni, Bugari, Srbi, Albanci. Kupuje se više komada odjednom i dokumenta, pošto nisu pripremljena za Evropsku uniju sa manje rizika se krivotvore", kaže Elen.
U njemačkom auto-klubu kažu da je na taj način prodato oko pola miliona automobila godišta od 2014. do 2021. Ako primijetite nisku cijenu vozila van tržišne cijene imajte na umu da je taj automobil ili mnogo prešao ili imao sudar, kažu njemački stručnjaci.