Vakcinisano 35.1 odsto punoljetnog stanovništva

SA PADOM BROJA ZARAŽENIH SMANJEN BROJ ONIH KOJI ŽELE DA SE VAKCINIŠU!

Autor Jovana Radunović Izvor MINA

Pad broja dnevno zaraženih korona virusom uzrokovao je i pad interesovanja crnogorskih građana za vakcinaciju protiv COVID-19, smatra direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Igor Galić.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

On je kazao da bi se “varka”, da se usljed malog broja novooboljelih epidemiji nazire kraj, mogla vratiti kao bumerang u vidu delta soja, koji je, kako je naveo, sasvim realno očekivati u Crnoj Gori.

Galić je u razgovoru za Dnevne novine poručio da će bez stalnog poštovanja protivepidemijskih mjera i nastavka pozitivnog trenda vakcinisanja stanovništva naša zemlja biti izložena obolijevanju od novog delta soja korona virusa.

On je rekao i da je tokom juna i dvije nedjelje jula približna vrijednost novoregistrovanih slučajeva, te da za sada ne možemo govoriti o porastu broja novoinficiranih korona virusom.

Galić je kazao da kao i u svim zemljama svijeta, i u Crnoj Gori za masovnu imunizaciju protiv COVID-19 infekcije, nakon početnog veoma pozitivnog trenda, interesovanje opada.

"Mnogi su činioci koji su doveli do toga. Očigledno da je sasvim kontraproduktivno stabilna epidemiološka situacija i dnevno mali broj novoregistrovanih slučajeva obolijevanja od COVID-19 infekcije uzrokovao smanjenu zainteresovanost za vakcinisanje”, ocijenio je Galić.

Zdravstvene vlasti neće sjedjeti skršlenih ruku, već najavljuju kampanju kojom će promovisati značaj vakcinacije.

On je naveo da će u susret jesenjoj sezoni i tome da nam prijeti delta soj, Institut za javno zdravlje pojačati kampanju.

"Međutim, bez stalnog poštovanja protivepidemijskih mjera i nastavka pozitivnog trenda vakcinisanja stanovništva možemo zasigurno reći da ćemo ostati izloženi obolijevanju od novog delta soja korona virusa”, kazao je Galić.

Galić je rekao i da je potpuno realno očekivati slučajeve zaraze delta sojem u Crnoj Gori, te da je samo pitanje trenutka kada će postati dominantan soj na nivou cijelog svijeta, a podaci pokazuju da su se prvi slučajevi već pojavili u zemljama regiona.

“To je, naravno, povezano sa većim rizikom od naglog porasta broja slučajeva. Upravo iz tog razloga budno se prati broj novootkrivenih slučajeva”, poručio je Galić.

U Institutu za javno zdravlje stoga se već uveliko pripremaju za moguće scenarije zaraženih delta sojem.

U toku je obuka kadra za sekvenciranje patogena uključujući i SARS-CoV-2, metodom i tehnikom standardnom za ovaj uzročnik kao i u cijelom svijetu, ali koja, kaže Galić, zahtijeva vrijeme.

Galić je naveo da je u međuvremenu, Institut pristupio Programu za pomoć u sekvenciranju zamalja kandidata za ulazak u Evropsku uniju koji sprovodi Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti.

“Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) donijela je najnovije prepopruke i smjernice za pripremanje i podešavanje instrumenata odgovora na delta soj.

Komisija za C0V1D je upoznata sa najnovijim preporukama po kojima postupa u saradnji sa SZO”, kazao je Galić.

On je istakao da insistiraju na vakcinaciji iz razloga što ohrabrujući podaci govore da su i kada je delta soj u pitanju u znatnoj prednosti revakcinisani građani nego oni koji su primili jednu ili nijednu dozu vakcine protiv korona virusa.

On je poručio da mladi treba da se vakcinišu, jer trenutno upravo oni u velikoj mjeri “upravljaju pandemijom”.

“Moramo biti svjesni da kao asimptomatski nosioci virusa ili sa blažim oblikom bolesti virus možemo prenijeti na nekoga ko se sa COVID-19 infekcijom neće moći izboriti, na nekoga do koga nam je stalo, zato se od mladih očekuje da pokažu odgovornost i pored pridržavanja opštih preventivnih mjera kada su u blizini ljudi koji spadaju u vulnerabilne kategorije po pitanju obolijevanja od COVID-19 dodatno se potrude i vakcinišu se”, kazao je Galić.

Galić je svjestan da mladi odbijaju imunizaciju zbog velikog broja dezinformacija koje kruže socijalnim mrežama, te im poručuje da slušaju struku, a ne laike.

“A kako su većinom mladi okupljeni i koncentrisani na takve mreže, potrebno je da ne vjeruju tolikom broju neprovjerenih informacija nego da vjeruju stručnim licima", rekao je Galić.

On je naveo da će u tom pogledu, mladi u Crnoj Gori biti u fokusu borbe protiv dezinformacija o vakcinaciji i korona virusu u narednom periodu.

"Cilj je da se poveća broj imunizovanih jer su zdravstvene vlasti vakcine protiv korona virusa učinile dostupnim svim građanima, u svim opštinama Crne Gore”, poručio je Galić.

Vakcinisano 35,1 odsto punoljetnog stanovništva

U Crnoj Gori do sada je prvom dozom vakcine protiv koronavirusa vakcinisano 35,1 odsto punoljetnog stanovništva, a revakcinisano 31,8 odsto.

Do sada je dato 305.775 doza vakcina protiv koronavirusa.

Prvu dozu vakcine primilo je 160.299 građana ili 25,9 odsto, a drugu 145.476 osoba ili 23,5 odsto ukupnog stanovništva.

U Crnoj Gori je u posljednja 24 sata dato je 598 prvih doza vakcina, a u tom periodu revakcinisane su 522 osobe.

Masovna vakcinacija protiv COVID 19 u Crnoj Gori počela je 4. maja.