Pravoslavni vjernici danas obilježavaju jedan među najvećim praznicima - Vidovdan.
Vidovdan se najčešće dovodi u vezu sa knezom Lazarom i Kosovskim bojem a s druge strane, u ranohrišćanskoj verziji, sa svetim Vidom.
Kao državni praznik, Vidovdan se obilježava radno, u spomen na Kosovsku bitku, koja se odigrala 28. juna 1389. godine, to jest 15. juna po starom kalendaru na Gazimestanu.
Kako istoričari navode, u pitanju je važan datum u kolektivnoj svijesti srpskog naroda i jedan od temelja kolektivnog identiteta. Vidovdan simbolizuje slobodu, otpor tuđinu, negovanje patriotizma, nacionalnog bića, viteštva i herojstva, kao i prekretnicu poslije perioda uspona pod vladarima iz dinastije Nemanjića.
Pogibiji srpskih vojnika je posvećen spomenik podignut na Gazimestanu 1953. godine. U pitanju je delo Aleksandra Deroka, dok Spomenik kosovskim junacima, koji je otkriven 28. juna 1904. godine u okviru proslave sto godina od Prvog srpskog ustanka, u prisustvu kralja Petra Prvog Karađorđevića, predstavlja simbol Kruševca i rad je srpskog vajara Đorđa Jovanovića.
Nakon Kosovske bitke, tijelo kneza Lazara (1329-1389) sahranjeno je u manastiru Ravanica, a u seobi Srba pod patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem krajem 17. vijeka je prenijeto u fruškogorski manastir Vrdnik.
U Ravanicu su Lazareve mošti vraćene 1989. godine, na 600 godina od Kosovske bitke.
Koji su običaji za Vidovdan?
U sjeverozapadnoj Srbiji i Vojvodini se iznosi sve tkanje koje je napravljeno u domaćinstvu kako bi se vidjelo koliko je vrijedno i pokazalo da je određena porodica imućna.
U sredinama poput Mačve, na taj dan su velike zadušnice. Po običaju, izlazi se do podneva na groblje i donosi hrana, a riba obavezno, kao vrsta žrtve svetom Vidu.