Društvo

INSPEKCIJA UTVRDILA NIZ NEPRAVILNOSTI U CENTRU ZA SOCIJALNI RAD: POVRIJEĐENA PRAVA DJETETA

Autor Jovana Raičević Izvor CdM

Po inicijativi MFSa, Inspekcija socijalne i dječje zaštite obavila je 18. juna nadzor u Centru za socijalni rad za Podgoricu, Golubovce i Tuzi i utvrdila da je u slučaju hapšenja Tomaša Boškovića povrijeđeno pravo na zaštitu ličnih podataka, piše CdM.

Centar za socijalni rad
Izvor: MONDO

U radu Centra utvrđen je niz nepravilnosti.

Kako je saopšteno iz Uprave za inspekcijske poslove, utvrđeno je da Popović nije u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti i Statutom ustanove organizovala rad i vodila računa o zakonitosti rada, na način da ne dozvoli da se nestručnim i nesavjesnim radom prouzrokuje šteta korisnicima i javnoj ustanovi, suprotno javnom interesu, prenosi CdM.

“Inspekcijskim nadzorom je utvrđeno da rukovoditeljka službe za djecu nije organizovala rad stručnih radnika u okviru službe, koordinirala radom službe sa drugim službama unutar Centra i sa institucijama u jedinici lokalne samouprave u vezi sa konkretnim slučajem i nije pratila rad pripravnika koji je raspoređeni na rad u službi.

Inspekcijskim nadzorom je utvrđeno da centar za socijalni rad nije u skladu sa ovlašćenjima (propisanim Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kojim je propisano da centar za socijalni rad preduzima mjere, pokreće i učestvuje u sudskim i drugim postupcima), pokrenuo postupke za zaštitu prava i interesa malodobne djece, u skladu s odredbama Porodičnog zakona Crne Gore”, navode u Upravi.

Dodaju da je utvrđeno i da je korisnicima povrijeđeno pravo na zaštitu ličnih podataka, propisano Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kojim je precizirano da korisnik ima pravo na zaštitu ličnih podataka iz dokumentacije koja se obrađuje za potrebe izvještaja, odnosno za evidencije, uključujući i one koje se tiču njegove ličnosti, ponašanja i porodičnih okolnosti i načina korišćenja prava iz socijalne i dječje zaštite, naglašava CdM.

 “Inspekcijskim nadzorom je utvrđeno, da od marta mjeseca tekuće godine do dana vršenja nadzora, nije vođena evidencija o kontaktima sa korisnikom i drugim značajnim licima za korisnika, kao i kontakti sa voditeljem slučaja, internim i eksternim saradnicima u fazama rada na slučaju, aktivnostima, dešavanjima i zapažanjima tokom rada sa korisnikom i drugim značajnim licima, što je suprotno Pravilniku o organizaciji, normativima, standardima i načinu rada centra za socijalni rad”, napominju u toj instituciji.

Iniciraće postupak za utvrđivanje odgovornosti

Utvrđen je i niz ostalih nepravilnosti u radu ustanove, kojoj je ostavljen rok za otklanjanje istih.

“Opis ovih nepravilnosti sadrži lične podatke korisnika, pa o njima nije dozvoljeno izvještavati javnost. Kada je riječ o počinjenim nepravilnostima, koje se ne mogu otkloniti ukazivanjem, inspektor socijalne i dječje zaštite će u daljem postupku, shodno ovlašćenjima propisanim Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti, inicirati postupak za utvrđivanje odgovornosti”, naglašavaju.

Ističu i da inspektor socijalne i dječje zaštite nema ovlašćenje da vrši nadzor nad stručnim radom.

“Odnosno, da ocjenjuje da li su ispunjeni uslovi u odnosu na primjenu propisanih stručnih procedura i u odnosu na korišćenje stručnih znanja i vještina tokom prijema, procjene, planiranja, pregleda efekata realizovanih aktivnosti i završetka rada sa korisnikom, na osnovu uvida u dokumentaciju i uvida u proces pružanja i efekata usluga, već je to u nadležnosti ministarstva u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti”, pojašnjavaju u Upravi za inspekcijske poslove, zaključuje CdM.