Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore (VSCG) Milutin Đurović poručio je u razgovoru za Dan da će se posebno zalagati za nastavak reformi Vojske Crne Gore, profesionalizacije i poštovanje Kodeksa vojne etike.
Istakao je da će mu prioritet biti i nastavak razvoja sposobnosti VCG da odgovori svim izazovima, rizicima i prijetnjama iz svoje nadležnosti.
“Kao dio kolektivnog sistema bezbjednosti moramo jačati saradnju i interoperabilnost sa saveznicima i dati svoj doprinos očuvanju globalne stabilnosti učešćem u mirovnim misijama i međunarodnim aktivnostima. Takođe, proces modernizacije mora održati kontinuitet, shodno Dugoročnom planu razvoja odbrane. Takođe, važno pitanje kojem ću se posvetiti je poboljšanje standarda pripadnika VCG”, istakao je Đurović.
Govoreći o stanju koje je zatekao u VCG, Đurović kaže da je vojska institucijau kojoj se aktivnostii planovi pažljivo pripremaju, kako kratkoročno, tako i dugoročno, te nije bilo puno prostora za nepoznanice ili iznenađenja.
“Dosta toga je urađeno po pitanju modernizacije i opremanja, ali postoje izazovi čijem ćemo se rješavanju posvetiti u najskorijem mogućem roku. Naravno, nakon obilaska i detaljnog u poznavanja sa svim jedinicama, imaću još bolji uvid i preuzeti dalje korake. Važno je da se nikada ne zadovoljavamo postignutim, već da zajednički, od najnižeg do najvišeg nivoa damo maksimum kako bismo napredovali, na korist države i građana”, istakao je Đurović.
Dodaje da plan unapređivanja oficira i podoficira u skladu sa Zakonom o Vojsci Crne Gore donosi Ministarstvo odbrane na predlog Generalštaba VCG, na period od dvije godine.
“Po preuzimanju dužnosti upoznat sam da je predlog plana za 2020. godinu Generalštab dostavio Ministarstvu u junu prošle godine, ali da on nije donijet, kao ni prethodnih godina. Otklanjanju svih izazova vezanih za realizaciju plana unapređivanja oficira i podoficira posvetićemo se što skorije, zajedničkim zalaganjem svih nadležnih”, izjavio je načelnik Generalštaba VCG.
Đurović dodaje da jedinice Vojske Crne Gore, od marta prošle godine, pružaju podršku državnim organima u cilju suzbijanja i sprječavanja prenošenja koronavirusa.
“Naši pripadnici su danonoćno čuvali karantine, zdravstvene ustanove i domove starih, za šta je dnevno bilo angažovano oko 160 pripadnika. Odgovorili smo i zahtjevu Kliničkog centra, postavivši 30 vojnih šatora ispred domova zdravlja i bolnica širom Crne Gore. Kapaciteti Vazduhoplovstva VCG za medicinski transport, najbolji u zemlji, na usluzi su građanima u ovakvim situacijama, tako da su vojni piloti izveli 15 letova kojima su prevozili teško bolesne bebe, djecu, odrasle građane, pripadnike Vojske i medicinska sredstva Instituta za javno zdravlje”, kazao je Đurović
Posebno, kaže, mogu biti ponosni na pripadnike HBRNO (Hemijsko, biološko, radiološko, nuklearna odbrana) službe, koji konstantno dekontaminiraju javne površine, medicinske ustanove, vozila, vazduhoplove…
“O njihovom zalaganju najbolje govori podatak da je dezinfikovano skoro dva miliona kvadratnih metara i oko 2.000 vozila, od čega 11 vazduhoplova”, navodi Đurović.
Pripadnici Vojske su od 4. februara do 12. aprila, u saradnji s Ministarstvom zdravlja, dijelili medicinske maske i dezinfekciona sredstva građanima u osam crnogorskih gradova s najvećim brojem inficiranih, podsjećajući nataj način na važnost poštovanja mjera, kako bismo što prije pobijedili pandemiju.
“Važno je naglasiti da timovi Vojno-medicinskog centra, u koordinaciji sa Domom zdravlja Podgorica vakcinišu građane, pripadnike Vojske i Ministarstva. Nažalost, upravo su ovakvi krizni momenti oni u kojima kapaciteti naše institucije dolaze do izražaja, ali sam zadovoljan što građani znaju da mogu računati na požrtvovanost i obučenost pripadnika VCG”, zaključuje Đurović.
Đurović je naglasio da je svjestan koliko odricanja nosi sa sobom vojnička profesija i smatra da takvo zalaganje mora biti adekvatno vrednovano unaprjeđenjem standarda.
“Zalagaću se za stambeno zbrinjavanje pripadnika Vojske i poboljšanje infrastrukture u kasarnama, kako bismo imali što bolje uslove za rad. Vojska Crne Gore suočava se sa sličnim izazovima kao i oružane snage zemalja u regionu. Upravo zato je važna pripadnost kolektivnom sistemu bezbjednosti, jer možemo iskoristiti kapacitete i podršku saveznika da prevaziđemo ograničenja”, naglasio je načelnik Generalštaba VCG